FitnessTerapia z Tybetu

Terapia z Tybetu

Terapia z Tybetu

01.06.2005 15:49, aktual.: 28.05.2010 11:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy jej zaufać? Czarna magia czy wiedza medyczna? Kontrowersji na ten temat jest mnóstwo.

Mimo to coraz więcej osób skłania się ku terapii tybetańskimi ziołami. Warto jednak skonsultować ją z lekarzem rodzinnym. Istotą medycyny tybetańskiej jest przywracanie równowagi w organizmie. Gdy jesteśmy zdrowi, energia życiowa krąży w nim swobodnie. Według medycyny Wschodu, to właśnie ona jest podstawą naszego zdrowia.
To, że chorujemy, spowodowane jest zakłóceniem przepływu energii w określonym narządzie. Gdy niedomaga jeden, np. wątroba, pogarsza się funkcjonowanie innych, np. żołądka, jelit i nerek. Dlatego celem terapii tybetańskiej jest wzmocnienie całego organizmu. Zdaniem stosujących ją lekarzy, leki z Tybetu nie pomogą, gdy choroba ma ostry przebieg – np. w udarze, anginie czy zapaleniu wyrostka. Sprawdzają się natomiast w terapii schorzeń przewlekłych, gdy długotrwałe stosowanie środków chemicznych może wywołać niepożądane skutki uboczne, np. w chorobach zwyrodnieniowych stawów, nerwobólach czy wrzodach żołądka.

Z dalekiej Azji do Ameryki *Medycyna z Tybetu jest popularna nie tylko na Wschodzie. *Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ją za jedną z terapii naturalnych, a amerykański Instytut Kontroli Żywności i Leków dopuszcza do sprzedaży w USA preparaty stworzone na bazie prastarych tybetańskich receptur. W Ameryce właśnie kształcą się specjaliści pragnący stosować tę terapię.Studia trwają od 6 do 10 lat! Tyle czasu wymaga przyswojenie wiedzy, wynikającej z doświadczeń tybetańskich lekarzy. W Europie terapia dopiero zyskuje popularność.
* Diagnoza z pulsu i... języka *Doświadczony terapeuta nie potrzebuje skomplikowanej aparatury, by odkryć przyczynę choroby. Aby postawić diagnozę, wystarczy zbadać:

Puls
Terapeuta bada go w trzech punktach na nadgarstku, uciskając jednocześnie trzema palcami – wskazującym, środkowym i serdecznym. Każdy z punktów odpowiada jednemu z 12 narządów wewnętrznych. Terapeuta potrzebuje zaledwie kilku sekund, by na podstawie pulsu pacjenta stwierdzić niedomaganie jakiegoś narządu, np. żołądka czy dróg moczowych.

Język *U zdrowej osoby jest on gładki i różowy. Ogniste zabarwienie świadczy o stanie zapalnym w organizmie, sine o zaburzeniach w pracy serca. *Żółty nalot na języku wskazuje na nadkwasotę lub nieżyt żołądka. Pęknięcia na powierzchni świadczą o niedoborze płynów w organizmie i skłonności do zaparć. Każda część języka odzwierciedla pracę określonego narządu (patrz poniżej).
* Oczy Są również ważne w stawianiu diagnozy. Terapeuta bierze pod uwagę wygląd tęczówki oka. *Barwa i układ plam na tęczówce wskazują na zaburzenia w funkcjonowaniu jakiegoś organu. *
*
Zioła, żywice, jad żmij *Diagnoza pozwala dobrać dla pacjenta odpowiednie leki. *Preparaty tybetańskie zawierają ekstrakty z ponad 3 tysięcy ziół, a także korzeni, kwiatów, liści, żywic, kamieni szlachetnych, metali, jadów zwierząt. W terapii najczęściej stosuje się pigułki i tabletki.
Aby leczenie było skuteczne, trzeba przestrzegać zaleceń. Leki przyjmuje się na 60–30 min. przed posiłkami, popijając wodą. Uwaga! Osoby chore na raka nie powinny ich stosować bez porozumienia z onkologiem, leki ziołowe wchodzą bowiem w reakcje chemiczne z preparatami stosowanymi w chemioterapii. Efektem może być pogorszenie stanu chorego.
Niektóre tybetańskie preparaty mają już u nas tradycję, np. Padma 28, wzmacniająca odporność. Popularność zdobyło też mumio, smolista substancja z ekstraktem z jadu pszczelego. Jej silnie wzmacniające właściwości docenili amerykańscy lekarze. Zażywanie mumio polecają astronautom powracającym z przestrzeni kosmicznej.

Co wyczytasz z języka 1. Nasada, część centralna – wskazuje na pracę jelita cienkiego i grubego Blada – jelita nadpobudliwe; czerwona popękana – biegunki, bóle brzucha.
2. Nasada, części boczne – świadczy o pracy nerek. Blada – zapalenie dróg moczowych; czerwona – skąpomocz.
3. Środek powierzchni języka– świadczy o funkcjonowaniu żołądka. Blady
– niestrawność; czerwony – nadkwasota.
4. Boki środkowej części– odpowiedzialne za pracę śledziony. Blade – słaby apetyt; czerwone, popękane, suche – zakwasy w organizmie (mogą być powodem bólu mięśni).
5. Brzeg po stronie prawej – wskazuje na stan pęcherzyka żółciowego. Blady – stan zapalny pęcherzyka żółciowego; czerwony, popękany – może świadczyć o kamieniach w pęcherzyku.
6. Brzeg po stronie lewej – odzwierciedla stan wątroby. Blady – niedostateczna produkcja bilirubiny, składnika żółci; czerwony – zbyt wolny metabolizm.
7. Pole tuż przy koniuszku – świadczy o stanie płuc. Blade – mokry kaszel, niewydolność oddechu; czerwone – suchy kaszel.
8. Koniuszek języka – wskazuje na stan serca. Blady – osłabienie; czerwony – przyspieszona akcja serca, kołatanie.

Aleksandra Barcikowska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także