Blisko ludziTeż czujesz lęk i niepokój myśląc o przyszłości? Najważniejsza jest jedna zasada

Też czujesz lęk i niepokój myśląc o przyszłości? Najważniejsza jest jedna zasada

Też czujesz lęk i niepokój myśląc o przyszłości? Najważniejsza jest jedna zasada
Źródło zdjęć: © East News

10.03.2022 12:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna w Ukrainie, rosnące ceny paliw, rat kredytowych, żywności, różnorodnych towarów i usług nie sprzyjają zachowaniu spokoju o przyszłość własną i dzieci. Psycholożka doradza, jaką strategię przyjąć, aby być wsparciem dla najmłodszych i samemu zachować równowagę i balans, tak niezbędny w obecnych czasach.

Obrazki, które codziennie widzimy w mediach są przerażające. Wiele osób zgłasza psychologom, że nie mogą spać w nocy, normalnie pracować i myśleć o przyszłości. Część osób mocno angażuje się w pomoc Ukraińcom i to ich napawa energią, a poczucie sprawczości daje ulgę i wytchnienie. Są też osoby, których lęk paraliżuje. Lecące na łeb na szyję ceny nie sprzyjają uczuciu pewności co do jutra. Psycholożka Julia Izmalkowa pisze, że to normalne i radzi, jak sobie radzić.

"Nie wiem"

"14 dzień wojny. Za wcześnie na odpowiedź: jak dalej żyć. Teraz jest etap akceptacji, że starego już nie ma i nie wróci. Odeszło bez pytania i uprzedzenia czy nam się to podoba" – pisze influencerka. Dodaje, że "cierpliwe czekanie – to najważniejsza umiejętność dorosłych". Należy więc zaakceptować, zacząć tolerować to, że brakuje zasad, reguł, marzeń i porzucić konieczność kontroli.

"Im bardziej jesteś wrażliwy, tym trudniejsza jest dla Ciebie obecna sytuacja. Im bardziej lubisz mieć kontrolę, tym trudniejsza jest dla Ciebie ta sytuacja. Ale… teraz jak jest i lepiej na razie nie będzie. Nie wiem, co się wydarzy. I musimy nauczyć się adaptować do rzeczywistości bez odpowiedzi na pytanie: jak dalej będzie?" – dodaje.

Psycholog radzi, jak radzić sobie z lękiem

Jak pisaliśmy w WP Kobieta gabinety psychologów i psychoterapeutów przeżywają obecnie oblężenie. Zgłaszają się ludzie, którzy odczuwają lęk i strach przed wojną, zastanawiają się czy są bezpieczni. Aby poradzić sobie z problemem część osób odcina się od negatywnych informacji i przenosi energię na działanie.

Jak twierdzą eksperci, poczucie sprawczości pomaga odzyskać kontrolę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
lękukraina wojnaukraina
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także