To nie brak higieny. Skąd bierze się zapach starszych ludzi?

Starsze osoby wydzielają charakterystyczny zapach, który dla wielu osób stanowi zagadkę. Zdarza się, że podejrzenia o brak higieny osobistej. Jak się okazuje, nie jest on wcale efektem zaniedbania tego aspektu. Naukowcy znaleźli odpowiedź na pytanie, co go wywołuje.

Seniorzy wydzielają specyficzny zapach
Seniorzy wydzielają specyficzny zapach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

10.02.2023 | aktual.: 10.02.2023 11:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Seniorzy wydzielają specyficzny, trudny do sprecyzowania zapach. Niektórzy określają go jako stęchliznę, inni uważają, że to po prostu "tłusta" woń. Często uważa się, że powodem jest brak higieny. Nic bardziej mylnego.

Zapach starszych osób to nie brak higieny. Naukowcy wyjaśniają

Zapach starszych osób to nie przypadek. Powodem nie jest też brak higieny. Okazuje się, że to zupełnie naturalny proces, który można wyjaśnić. W 2001 roku zespół naukowców pod kierownictwem dr. Shinichiro Haze z Jokohamy, zbadał to zjawisko.

Według naukowców, za specyficzną wonią stoją zmiany substancji chemicznych w organizmie. Przyczyną jest związek, który nazywa się 2-nonenal, powstający w efekcie utleniania kwasów tłuszczowych. Organizm w starszym wieku wydziela ich coraz więcej - stąd intensywniejszy zapach u seniorów. Seniorzy mają też słabszą skórę, a to sprawia, że jej naturalne olejki szybciej się utleniają i wytwarzają większą ilość 2-nonenalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co ciekawe, naukowcy sądzą, że 2-nonenal to genetyczna pozostałość po naszych przodkach. Za pomocą zapachu mogli oni zidentyfikować wiek oraz stan zdrowia innych osobników.

"Zapach staruszka" jest normalny. Nie wszyscy jednak go mają

Zapach seniorów nie jest więc spowodowany brakiem higieny. Udowodniono, że nawet jeśli częściej bierzemy prysznic i dbamy o czystość, nie pomoże to w zneutralizowaniu specyficznej woni. Wszystko dlatego, że 2-nonenal nie jest rozpuszczalny w wodzie. Nawet jeśli będziemy starannie się myć, zapach pozostanie.

Czy można zminimalizować ten zapach? Okazuje się, że tak. Należy po prostu przestrzegać zdrowego stylu życia - unikać stresów, trzymać się zdrowej diety, pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, rzucić palenie czy dostarczać organizmowi wystarczająco dużo ruchu. To może pomóc.

Poza tym, jak wykazały obserwacje dr. Haze, nie wszyscy seniorzy wydzielają taki zapach. Połowa badanych miała na sobie tak małe ilości 2-nonenalu, że nie wydzielała żadnej specyficznej woni. Ci, którzy go mają, nie powinni się jednak wstydzić - "zapach staruszka" jest zupełnie naturalny.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (122)