Zamiast do szklanki, wlej do storczyka. Będzie uginał się od kwiatów

Jak pielęgnować storczyka?
Jak pielęgnować storczyka?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Mariola Kowalska
oprac. KPL

08.02.2024 11:05, aktual.: 07.03.2024 09:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Storczyk to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Pojawia się w domach wielu Polaków. Jest urokliwy, choć nieco wymagający, dlatego też warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Niestety samo podlewanie nie wystarczy. Storczyk uwielbia być nawożony... popularnym napojem.

Storczyk bądź orchidea - nazwy są dwie, lecz to ta sama roślina. Najczęściej ma kremowe lub różowe kwiaty, które pięknie prezentują się we wnętrzach i zawsze wywołują zachwyt. Choć jest wyjątkowo często kupowany, nie każdy właściciel wie, jak prawidłowo należy o niego dbać. Samo regularne podlewanie bowiem nie wystarczy. Wystarczy zastosować jednak tani nawóz, a storczyk szybko odwdzięczy się pięknymi kwiatami.

Czym podlewać storczyki?

Zacznijmy od tego, że już przy kupowaniu storczyka należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze - zawsze wybieraj egzemplarz, który ma wiele zdrowych pąków. Po drugie, nie mogą być one wiotczejące bądź usychające. Już wtedy będzie wiadomo, że storczyk nie przetrwa długo, a mimo twoich starań - nie wypuści kwiatów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzecią i ostatnią kwestią są liście, które powinny być zielone. Jeżeli mają jakiekolwiek przebarwienia, oznacza to, że roślina jest już w słabej kondycji bądź zaczyna chorować.

Czasem dochodzi jednak do sytuacji, w której mimo regularnego podlewania, storczyk nie jest silny i zdrowy. Wówczas należy zastosować domowy nawóz, w którym główną rolę odgrywa niskoprocentowe, jasne piwo. To właśnie dzięki niemu twój storczyk odżyje, a jego nowe pąki będą pojawiać się nie tylko szybko, ale rozkwitać i obficie.

Piwo uratuje storczyka

Pierwszą i główną zasadą podlewania storczyka piwem jest to, że napój nie może być smakowy (taki zawiera szkodzące barwniki oraz słodziki). Dodatkowo trzeba odstawić go wcześniej na kilka godzin - tak, aby był w pełni wygazowany. 50 mililitrów piwa należy następnie wymieszać ze szklanką wody i podlać roślinę. Taki piwny nawóz najlepiej stosować raz w miesiącu. Inaczej może zaszkodzić storczykowi i wywołać odwrotny efekt.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także