FitnessToną "na sucho". Oto jak rozpoznać objawy

Toną "na sucho". Oto jak rozpoznać objawy

Wtórne utonięcie może mieć fatalne konsekwencje, a w skrajnych przypadkach doprowadza do śmierci. Dotyka nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Wyjaśniamy, jak rozpoznać pierwsze objawy.

Jak rozpoznać objawy wtórnego utonięcia?
Jak rozpoznać objawy wtórnego utonięcia?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Podtopienie może zdarzyć się każdemu, nawet osobie, która potrafi dobrze pływać. Wystarczy chwila nieuwagi czy nagły skurcz, żeby za chwilę znaleźć się pod taflą wody. To bardzo niebezpieczne zjawisko, które może wywołać wtórne utonięcie. Wyjaśniamy, na czym ono polega i jak rozpoznać pierwsze objawy.

Czym jest wtórne utonięcie?

Kiedy znajdujemy się pod wodą w wyniku podtopienia, dochodzi do zachłyśnięcia się wodą. Przedostaje się ona do naszych płuc, powodując obrzęk i utrudniając wymianę gazową, która jest kluczowa w procesie oddychania. Może doprowadzić to do niedotlenienia, w konsekwencji do zatrzymania akcji serca. Pierwsze objawy mogą pojawić się od 15 minut do nawet 72 godzin po groźnym incydencie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli do podtopienia doszło w wodzie słonej, ryzyko suchego utonięcia znacznie wzrasta, bowiem słona woda, w odróżnieniu od wody słodkiej, nie może zostać wchłonięta przez pęcherzyki płucne. Nawet po dokładnym wykrztuszeniu, sól może osadzić się na płucach, co grozi poważnym obrzękiem, prowadzącym nawet do zatrzymania akcji serca.

Pierwsze objawy wtórnego utonięcia — na co zwrócić uwagę?

W zależności od tego, gdzie doszło do utonięcia, a także od wieku i stanu zdrowia osoby poszkodowanej, pierwsze objawy wtórnego utonięcia mogą mieć miejsce już 15 minut po incydencie do nawet trzech dni po zdarzeniu. Jak więc zauważyć, że ktoś może właśnie przechodzić przez wtórne utonięcie?

Taka osoba będzie mocno kaszleć, a kaszel będzie nasilał się jeszcze bardziej w pozycji siedzącej. Stanie się też bardzo zmęczona, a wręcz apatyczna — ten objaw jest charakterystyczny zwłaszcza u dzieci. Może uskarżać się na ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem, a także na silny ból i zawroty głowy. Po wystąpieniu takich objawów po zachłyśnięciu się wodą należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W przypadku świszczącego oddechu, duszności, sinicy czy bladości skóry należy wezwać karetkę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)