Trening metaboliczny - sposób na tkankę tłuszczową
Trening metaboliczny to sposób na podkręcenie metabolizmu oraz spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. To trening o maksymalnej intensywności, dzięki któremu poprawimy m.in. wydolność i wytrzymałość mięśniową. Na czym polega trening metaboliczny i jakie są jego zalety?
Czym jest trening metaboliczny?
Trening metaboliczny to ćwiczenia powodujące zwiększenie metabolizmu potreningowego, czyli tzw. EPOC. Trening jest bardzo intensywny, przez co nasz organizm nie jest w stanie dostarczyć tyle tlenu, ile potrzebują pracujące mięśnie.
Wtedy powstaje tzw. dług tlenowy, który powoduje, że nawet po zakończonym treningu nasz metabolizm pracuje na najwyższych obrotach, a co za tym idzie, spalamy tkankę tłuszczową. Ważne, aby przerwy między seriami były na tyle krótkie, aby umożliwiały nam odzyskanie sił potrzebnych na kontynuowanie treningu.
Treningi metaboliczne są różnorodne. Zaliczamy do nich m.in.:
- treningi interwałowe - polegają na zmiennej (przeplatanej) intensywności ćwiczeń. Raz ćwiczymy intensywnie, a nawet bardzo intensywnie, później zwalniamy tempo, aby znów ćwiczyć "na maksa".
- kompleksy siłowe - to ćwiczenia siłowe, jakie wykonujemy na jednym sprzęcie wykonując serie jedna po drugiej minimalizując przerwy.
Jednym z bardziej popularnych systemów treningów metabolicznych jest tabata.
Zasady treningu metabolicznego
Ważne, aby plan treningu metabolicznego był opracowany tak, abyśmy spalili jak największą liczbę kalorii. Należy dobrać odpowiednie obciążenie, które im większe, tym lepsze (ale takie, dzięki któremu damy radę wykonać 3 serie ćwiczeń). Co więcej, czas wypoczynku podczas treningu metabolicznego powinien być dostosowany do stopnia zaawansowania:
- osoby początkujące: proporcja wysiłek-odpoczynek w stosunku 1:1, czyli minuta pracy i minuta przerwy;
- osoby średniozaawansowana: proporcja 2:1, czyli dwie minuty pracy i minuta odpoczynku;
- osoby zaawansowanie mogą trenować w proporcji 3:1.
Ponadto tempo wykonywanych ćwiczeń powinno być intensywne. Ćwiczenia musimy wykonywać starannie, z odpowiednią techniką, ale szybko.
Trening metaboliczny - dla kogo? Zalety
Trenować metabolicznie może każdy z nas. Ćwiczenia te przeznaczone są szczególnie dla osób, które szukają treningów szybkich (trwa ok. 30 min). Ponadto trening metaboliczny doskonale sprawdza się jako zamiennik ćwiczeń aerobowych.
Tego rodzaju treningi zalecane są osobom odchudzającym się, ponieważ ze względu na duży wysiłek przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej oraz wyrzeźbienia mięśni. Trening metaboliczny polecany jest osobom, które chcą poprawić wydolność. Praca organizmu podczas wykonywania treningu oparta jest o ćwiczenia zarówno w strefie tlenowej, jak i beztlenowej. Treningi metaboliczne przyczyniają się do poprawienia wyników sportowych np. w sztukach walki, pływaniu czy grach zespołowych.
Trening metaboliczny - efekty ćwiczeń
Regularne treningi metaboliczne wpływają na przyspieszenie metabolizmu, redukcję tkanki tłuszczowej, poprawę wydolności, wzrost wytrzymałości mięśniowej oraz poprawę samopoczucia (hormony szczęścia)
.