FitnessTrening ogólnorozwojowy - jak go wykonywać? Zasady, zalety, opinie

Trening ogólnorozwojowy - jak go wykonywać? Zasady, zalety, opinie

Trening ogólnorozwojowy to dobra opcja dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem lub miały od niego dłuższą przerwę. Skupia się on na wszystkich partiach mięśniowych i pomaga w pełni odzyskać sprawność. Jak wygląda trening ogólnorozwojowy i jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać?

Trening ogólnorozwojowy - jak go wykonywać? Zasady, zalety, opinie
Źródło zdjęć: © unsplash.com | Danielle Cerullo

11.12.2018 | aktual.: 30.12.2018 22:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czym jest trening ogólnorozwojowy?

Trening ogólnorozwojowy to zestaw ćwiczeń mający przygotować organizm do większego wysiłku fizycznego lub pozwalający wrócić do aktywności sportowych po dłuższej przerwie. W trakcie ćwiczeń w ramach treningu ogólnorozwojowego angażowana jest większość grup mięśniowych, jednak bez większego obciążenia organizmu w celu uniknięcia kontuzji czy problemów ze zdrowiem. Ćwiczenia ogólnorozwojowe są tak skontruowane, aby ostatnie ich powtórzenia w każdej serii były dla nas wymagające, ale możliwe do wykonania.

Stopień trudności wybranego przez nas treningu ogólnorozwojowego powinien iść w parze z naszymi potencjalnymi możliwościami. Generalnie powinniśmy wykonywać wybrany zestaw ćwiczeń około 3-4 razy w tygodniu, jednak jest to już liczba maksymalna, aby mięśnie mogły się w międzyczasie zregenerować.

Zwykle okres odpoczynku powinien wynosić jeden dzień pomiędzy kolejnymi treningami. W trakcie przerw można jednak wykonywać takie aktywności jak pływanie, bieganie czy jazda na rowarze, bowiem w trakcie tych ćwiczeń obciążenie mięśni jest stosunkowo małe. Warto także pamiętać o przestrzeganiu kolejności i techniki ćwiczeń, aby uniknąć urazów i kontuzji.

Zasady treningu ogólnorozwojowego

Trening ogólnorozwojowy powinniśmy zacząć od rozgrzewki, bowiem przed rozpoczęciem bardziej wymagających ćwiczeń musimy przygotować organizm do wysiłku. Dobrze jest też pamiętać o solidnym rozciągnięciu mięśni, bowiem może nas to uchronić od skurczów czy urazów.

Plan treningu ogólnorozwojowego musi angażować wszystkie partie mięśni, a więc mięśnie brzucha, barków, klatki piersiowej, nóg i tak dalej. Rozpoczynając ćwiczenia nie powinniśmy stosować obciążenia, bowiem nasze ciało może jeszcze nie być na to gotowe, jednak ewentualne wątpliwości zawsze warto skonsultować z profesjonalnym trenerem personalnym. Możemy stosować natomiast dostępne na siłowni wyposażenie, między innymi gumy czy hantle.

Trening ogólnorozwojowy - zalety, efekty

Głównym celem treningu ogólnorozwojowego jest przygotowanie naszego organizmu do większego wysiłku fizycznego, jednak jest on też dobrym sposobem na powrót do aktywności sportowych. Zalety treningu ogólnorozwojowego to z pewnością lepszy metabolizm, mocniejsze mięśnie i poprawia naszej kondycji oraz sprawności, jednak wykonywane ćwiczenia mogą także pozytywnie wpływać na samopoczucie oraz stan skóry.

Efektami są najczęściej spadek masy ciała oraz mniejsza ilość tkanki tłuszczowej, jednak wiele zależy od naszej kondycji wyjściowej, czyli stanu organizmu przed rozpoczęciem treningu. W razie wątpliwości co do ćwiczeń warto skonsultować się z lekarzem lub trenerem.

Komentarze (0)