FitnessTrening personalny - na czym polega i jakie przynosi efekty?

Trening personalny - na czym polega i jakie przynosi efekty?

Jeśli nie przepadasz za siłownią, ale zależy ci na szybkich efektach, warto rozważyć wykorzystanie metody treningu personalnego. W przeciwieństwie do zajęć w większych grupach, w tym przypadku trener osobisty dobierze indywidualny plan dla ćwiczącego, biorąc pod uwagę jego wiek, predyspozycje czy budowę ciała.

Trening personalny - na czym polega i jakie przynosi efekty?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

15.11.2018 | aktual.: 19.11.2018 21:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trening personalny – co to jest?

Metoda treningu personalnego polega przede wszystkim na ścisłej współpracy pomiędzy ćwiczącym a trenerem personalnym. Z tego powodu ta forma jest o wiele skuteczniejsza od klasycznych zajęć w większej grupie.

Jest to spowodowane indywidualnym podejściem do trenującego, biorąc pod uwagę takie parametry jak kondycja, budowa ciała oraz to, co chcemy osiągnąć. Może to być chęć poprawy siły, pozbycia się dodatkowych kilogramów czy zwiększenia wytrzymałości.

Ponadto cele treningu personalnego takie jak przebiegnięcie maratonu czy podniesienie konkretnej liczby kilogramów również mogą być szybciej osiągnięte, kiedy skorzystamy z profesjonalnej pomocy trenera. Należy mieć również świadomość, że trening personalny nie musi odbywać się na siłowni, a dobrze przygotowany trener odwiedzi nas, mając przygotowany plan ćwiczeń przystosowanych do wykonywania poza siłownią. W takim przypadku jedyne czego będziemy potrzebować to specjalna mata, która zapewni miękkie podłoże, chroniąc jednocześnie podłogę przed przypadkowym uszkodzeniem czy rysami.

Trening personalny – dla kogo?

Trening personalny najlepiej sprawdzi się dla tych, którzy chcą jak najszybciej osiągnąć postawiony przed sobą cel. Oprócz tego poleca się go również osobom początkującym, które pod okiem trenera osobistego mogą wyrobić sobie dobre nawyki wpływające na skuteczność wykonywanych później ćwiczeń.

Z drugiej strony trening personalny to również doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy są zaawansowanymi bywalcami siłowni i zmagają się z brakiem postępów, a co za tym idzie zadowalających efektów. W takich przypadkach personalny trener może obiektywnie ocenić, czy dana osoba wykonuje ćwiczenia prawidłowo, a zastosowany plan dopasowany jest do danej sylwetki i celów. Ponadto może on również poprawić drobne błędy, które mogą wpływać na ewentualne kontuzje.

Kolejną grupą, która bardzo często wybiera trening personalny jako główną metodę treningową są osoby wracające do aktywności po przebytych kontuzjach. W takich przypadkach bardzo ważne jest, aby ćwiczenia podobnie jak ciężar były dobierane prawidłowo i zwiększane stopniowo. Ćwicząc samodzielnie często podchodzimy do treningu zbyt ambitnie i zbyt szybko chcemy wrócić do dawnej formy, co może skończyć się odnowieniem kontuzji.

Ostatnią grupą, której poleca się pracę z trenerem personalnym są osoby z niską motywacją, które mają problemy z regularnością i kolejny raz rezygnują z trenowania po wykupieniu karnetu na siłownię. Dobry trener personalny oprócz wiedzy i zaangażowania powinien być także dobrym motywatorem, który zachęci, a czasem nawet zgani nas za niedostateczne staranie się podczas treningów czy opuszczanie kolejnych zajęć. Ważne jest również, aby trener umiał realnie ocenić nasze szanse na osiągnięcie sukcesu, uświadamiając nam, czy i w jakim czasie upragniony cel może być zrealizowany.

Komentarze (0)