Triduum Paschalne. Te msze są obowiązkowe dla wiernych

Triduum Paschalne to najważniejszy czas w liturgii katolickiej
Triduum Paschalne to najważniejszy czas w liturgii katolickiej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | FOTOBRAJ

05.04.2023 21:34, aktual.: 05.04.2023 22:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. To okres trzech dni przed Wielkanocą, z których każdy ma swoje specjalne znaczenie i symbolikę. Od czwartku w kościołach będzie odbywać się wiele uroczystości. Które z nich są obowiązkowe dla katolików?

Triduum Paschalne (z łac. triduum, "trzy dni") obejmuje Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Dni te symbolizuje kolejno mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To najważniejszy czas w liturgii katolickiej. Kościół skupia się wtedy na rozważaniach nad cierpieniem, miłością oraz nadzieją na odkupienie grzechów. Cała Oktawa Wielkanocy ma w Kościele rangę uroczystości i nie wszystkie z nich są obowiązkowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy uroczystości Triduum Paschalnego są obowiązkowe dla wiernych?

Wielki Czwartek jest dniem, w którym katolicy obchodzą pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Jezusa Chrystusa. Ustanowił on wtedy sakrament Eucharystii. Tego dnia w kościołach katolickich na całym świecie odprawiana jest tylko jedna msza święta upamiętniająca Ostatnią Wieczerzę Pańską.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski wierni Kościoła katolickiego nie muszą uczestniczyć obowiązkowo we Mszy Wieczerzy Pańskiej, jednak są do tego zachęcani.

Wielki Piątek to dzień pamięci Męki Pańskiej. To czas, w którym wierni skupiają się na rozważaniu cierpienia Jezusa, a także na modlitwie w intencji całego świata. To pierwszy dzień w roku liturgicznym, w którym nie odbywa się żadna msza święta. Nie udziela się również sakramentów, z wyjątkiem sakramentu namaszczenia chorych.

W Wielki Piątek odprawiana jest Droga Krzyżowa, zakończona liturgią Męki Pańskiej. Uczestnictwo w niej nie jest obowiązkowe, ale wierni powinni zachować post: jakościowy i ilościowy.

Wielka Sobota to czas ciszy i modlitwy, w którym wierni oczekują na zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Określana jest mianem Wigilii Zmartwychwstania Pańskiego. W kościołach na całym świecie nie odprawia się mszy świętych. Wierni adorują ciało Jezusa złożone do grobu oraz uczestniczą w modlitwach przy Grobie Pańskim. Tego dnia odbywa się poświęcenie pokarmów, które zostaną spożyte w czasie Wielkanocy.

Pierwsze uroczystości świąteczne rozpoczynają się dopiero w sobotę po zmroku. Podczas liturgii Wigilii Paschalnej zostają poświęcone ogień i woda. Następnie najświętszy sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, a figurę Chrystusa na krzyżu zastępuje podobizna Jezusa Zmartwychwstałego.

Sobotnie uroczystości religijne również nie są obowiązkowe dla wiernych, ale uczestnictwo w liturgii Wigilii Paschalnej jest równoznaczne z wypełnieniem obowiązku pójścia do kościoła w Wielkanoc.

Wielka Niedziela - najważniejszy dzień dla katolików

Wielka Niedziela to dzień, w którym obchodzimy pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W kościele odprawiane są uroczyste msze święte, a ludzie składają sobie nawzajem życzenia. Niedziela Wielkanocna znajduje się na liście świąt nakazanych, oznacza to, że tego dnia trzeba iść do kościoła.

Poniedziałek Wielkanocny to dzień refleksji, w którym wierni skupiają się na rozważaniu nad znaczeniem zmartwychwstania Chrystusa w kontekście naszego życia. To czas radosnego świętowania, ale też zadumy.

Mimo wyjątkowego charakteru poniedziałku w Oktawie Wielkanocnej, wierni w Polsce nie są zobowiązani w tym dniu do udziału we mszy świętej i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także