Trwa ładowanie...
dfhhnq6

Trybunał Konstytucyjny o zakazie aborcji. Światowe media patrzą w kierunku Polski

Trybunał Konstytucyjny ma w czwartek wydać orzeczenie, czy prawo do przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieuleczalnych wad płodu jest zgodne z Konstytucją. BBC nie omieszkało przyjrzeć się sprawie – to się nie spodoba PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TK debatuje nad propozycją zakazu aborcji
TK debatuje nad propozycją zakazu aborcji (Getty Images)
dfhhnq6

Trybunał Konstytucyjny od kilku godzin debatuje nad planem wprowadzenia niemal całkowitego zakazu aborcji w Polsce.

"Polskie prawo należy już do najsurowszych w Europie, a aborcja jest dozwolona tylko w przypadku gwałtu lub kazirodztwa, gdy życie matki jest zagrożone lub gdy płód jest poważnie uszkodzony" – informuje swoich czytelników BBC. Nowe przepisy zakazałaby przerywania ciąży w przypadku wad płodu.

Zakaz aborcji w Polsce

BBC podaje, że organizacje zajmujące się prawami człowieka wezwały polityków i sędziów do odrzucenia propozycji środowisk pro-life.

dfhhnq6

"Ustawa została po raz pierwszy przedstawiona w 2016 roku przez rządzącą nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość, ale rząd został zmuszony do wycofania propozycji po masowych protestach ulicznych" – pisze medium. I dodaje, że na początku tego roku partia poparła jednak nową ustawę aborcyjną, która swoje źródło ma w internetowej petycji. Większość sędziów zasiadających w TK to członkowie Prawa i Sprawiedliwości.

BBC poprosiło o komentarz polską działaczkę na rzecz zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego Antoninę Lewandowską. "To nieludzkie, to podłe zmuszanie kogokolwiek do donoszenia ciąży, zwłaszcza jeśli płód jest wadliwy, a 98 proc. legalnych aborcji przeprowadzanych w Polsce jest spowodowanych wadami rozwojowymi płodu" – powiedziała.

Medium dodało, że trzy międzynarodowe organizacje stojącymi na straży praw człowieka – Amnesty International, Centrum Praw Reprodukcyjnych i Human Rights Watch – oświadczyły, że wyślą niezależnych obserwatorów do TK przed podjęciem decyzji.

dfhhnq6

"Posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego toczy się w kontekście powtarzających się ataków rządu na prawa kobiet i wysiłków zmierzających do cofnięcia praw reprodukcyjnych, a także zmian prawnych i politycznych, które podważyły ​​niezależność sądownictwa i praworządność w Polsce" – napisały we wspólnym oświadczeniu.

Wnioskodawcy przekonują TK, że ponad 300 posłów popiera projekt tej ustawy. Przekonują, że prawo do życia i zakaz dyskryminacji chroni także dzieci przed urodzeniem. Jeden z sędziów zareagował na te słowa tak, że to "smutne, iż oddają dziś decydowanie o tym zaledwie 15 osobom zasiadających w TK". W odpowiedzi usłyszał, że w tej sytuacji potrzebne jest rozstrzygnięcie ciała, które ma konstytucyjnie powierzone kompetencje, z drugiej ma doświadczenie, by taki wyrok wydać.

Urszula Dębska o reakcjach kobiet chorych na raka. Wcześniej pokazała się bez włosów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfhhnq6

Podziel się opinią

Share
dfhhnq6
dfhhnq6