Mezoterapia igłowa skóry głowy. Jak osocze bogatopłytkowe wpływa na włosy?
Mezoterapia skóry głowy stosowana jest w medycynie estetycznej już od ponad 30 lat. Uznawana jest za jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów walki z łysieniem. Na czym polega?
24.05.2018 | aktual.: 02.07.2018 15:49
Czym jest mezoterapia igłowa skóry głowy?
Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu niewielką igłą odpowiednio dobranych substancji leczniczych (mogą to być witaminy, osocze bogatopłytkowe albo komórki macierzyste). Najczęściej stosowana jest mezoterapia igłowa, która wspomaga i przyspiesza działanie środków stymulujących porost włosów. Warto wspomnieć, że sama mezoterapia stosowana jest także w walce z celullitem i rozstępami.
Mezoterapia skóry głowy – rodzaje
Mezoterapia igłowa skóry głowy może być wykonywana z użyciem różnych preparatów. Najpopularniejszy zabieg wykorzystuje dobrany indywidualnie dla potrzeb pacjenta zestaw witamin i minerałów. Jest to również najtańszy wariant mezoterapii (koszty oscylują w granicach 400 zł).
Droższą, ale skuteczniejszą, wersją mezoterapii jest zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego. Metoda ta jest bardzo bezpieczna, wykonuje się ją w sterylnych warunkach i trwa około 10-15 minut. Ceny mezoterapii osoczem bogatopłytkowym mieszczą się w dość dużym przedziale – od 1000 do nawet 2000 zł.
Trzecim rodzajem mezoterapii skóry głowy jest ta z użyciem komórek macierzystych. Gwarantuje ona natychmiastowe efekty. Podnosi to znacząco koszt – cena mezoterapii komórkami macierzystymi może wynosić nawet 12000 zł.
Mezoterapia skóry głowy z użyciem osocza bogatopłytkowego
Osocze bogatopłytkowe, zwane też potocznie "wampirzym liftingiem", to preparat krwiopochodny, który zawiera w sobie najważniejsze składniki wpływające na regenerację tkanek oraz gojenie ran. Uzyskuje się je poprzez wirowanie w sterylnych warunkach pobranej z żyły krwi jeszcze przed jej skrzepnięciem (dzięki temu osocze wciąż posiada w swoim składzie płytki krwi). Mezoteriapia z użyciem osocza bogatopłytkowego stosowana jest od ponad 30 lat nie tylko w medycynie estetycznej. Wykorzystuje się ją także w ortopedii, stomatologii, rekonstrukcjach oraz w medycynie sportowej.
Opis zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym
Pierwszym krokiem jest pobranie krwi żylnej od pacjenta (który, co ciekawe, nie musi być na czczo) z żyły ręki i umieszczenie jej w specjalnej próbówce. W wyniku wirowania, otrzymuje się z niej osocze bogatopłytkowe, które następnie wstrzykiwane jest za pomocą niewielkiej igły bezpośrednio w skórę głowy. Zastosowanie mezoterapii igłowej znacznie zwiększa i przyspiesza działanie leku. Zabieg można stosować jako uzupełnienie do prowadzonej już kuracji laserowej.
Użycie osocza bogatopłytkowego na skórze głowy jest całkowicie bezpieczne. Przez wykorzystanie własnej krwi pacjenta, nie jest on narażony na żadne reakcje alergiczne, a podawane mu leki są całkowicie biokompatybilne.
Efekty mezoterapii skóry głowy osoczem bogatopłytkowym
Pierwsze efekty mezoterapii osoczem bogatopłytkowym to przede wszystkim wyraźne zmniejszenie ilości wypadających włosów. Osocze bogatopłytkowe działa na cebulki – wspomaga tym samym wzrost nowych włosów. Silne działanie leku sprawia, że wzmacniają się nie tylko włosy, ale i same cebulki, które mogą produkować więcej włosów (oznacza to, że z jednej cebulki może wyrosnąć więcej niż jeden włos).
Dzięki użyciu krwi pacjenta, efekt hamowania wypadania włosów, a co za tym idzie również samego procesu łysienia, widoczny jest dużo szybciej niż w przypadku klasycznej mezoterapii igłowej. Dużo jednak zależy od samej struktury włosa – w niektórych przypadkach na pełen rezultat zabiegu osoczem bogatopłytkowym na włosy należy czekać cały cykl wzrostu, czyli około 3 miesięcy.
Skutki uboczne mezoterapii skóry głowy osoczem bogatopłytkowym
Do najczęściej pojawiających się skutków ubocznych towarzyszącym mezoterapii z użyciem osocza bogatopłytkowego na skórze głowy należą zaczerwienienia i delikatne obrzęki. Pacjent może również odczuwać lekki ból. Wszystkie niedogodności znikają w ciągu jednego dnia. Po takim samym czasie przestają być widoczne również nakłucia po wprowadzaniu leku.
Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym
Ciąża, laktacja, nowotwór, HIV, zakażenia wirusowe, choroby wątroby, choroby autoimmunologiczne, leki immunosupresyjne oraz zaburzenia krzepliwości krwi i leki przeciwzakrzepowe całkowicie wykluczają możliwość zastosowania osocza bogatopłytkowego na włosy.
Opis zabiegu mezoterapii igłowej skóry głowy z wykorzystaniem komórek macierzystych
Komórki macierzyste pobiera się z krwi. Po pobraniu odpowiedniej ilości od pacjenta, za pomocą specjalnej wirówki oddziela się je od krwi i podaje bezpośrednio po otrzymaniu gotowego preparatu. W tym przypadku również stosuję się mezoterapię igłową. Ważne jest przy tym, by od razu pobrać odpowiednią ilość krwi i przygotować właściwy lek.
Zabieg mezoterapii przy użyciu komórek macierzystych na włosy wykonuje się tylko raz, a efekty widoczne są od razu. Jest to związane z użyciem odpowiednich komórek, które natychmiast zaczynają działać. Mezoterapia włosów komórkami macierzystymi polecana jest osobom z zaawansowanym stadium łysienia oraz nadmiernym wypadaniem włosów.
Komórki macierzyste wpływają na istniejące już cebulki i mogą również wytworzyć nowe. Dzięki temu, szybciej niweluje się efekty łysienia, a wzmocnione i gęstsze włosy niemal od razu zaczynają wyrastać z leczonych miejsc głowy.
Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii komórkami macierzystymi
Choć zabieg mezoterapii z wykorzystaniem komórek macierzystych na włosy jest nieszkodliwy dla pacjenta, istnieje poważne przeciwwskazanie. Osoby, które cierpią na choroby układu krwionośnego mogą nie zostać zakwalifikowane do programu leczenia. Związane jest to z problematycznym uzyskaniem odpowiedniej ilości odseparowanych komórek macierzystych. Ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz prowadzący i wykonujący zabieg.
Mezoterapia skóry głowy – jak utrzymać efekty zabiegu?
Przy utrzymaniu efektów mezoterapii skóry głowy, zarówno przy użyciu osocza bogatopłytkowego, jak i komórek macierzystych, najważniejsze są indywidualne zalecenia lekarza. Nie wolno też zapomnieć o odpowiedniej diecie, pielęgnacji (należy stosować konkretne, odpowiednio przypisane kosmetyki do włosów) i zdrowym trybie życia. Wskazane jest ograniczenie stresu do minimum. Warto również powtarzać wybrany rodzaj mezoterapii włosów. Żadna z metod nie gwarantuje dożywotniego efektu.