Trwa ładowanie...
dieta

Twój partner schudł, a ty nadal nie możesz? Ten związek wisi na włosku

Utrata na wadze nie zawsze korzystnie wpływa na relację z ukochaną osobą – wynika z badań naukowców z USA, które publikuje pismo „Health Communication”.

Share
Twój partner schudł, a ty nadal nie możesz? Ten związek wisi na włosku
Źródło: 123RF
d1f10gf

Utrata na wadze nie zawsze korzystnie wpływa na relację z ukochaną osobą – wynika z badań naukowców z USA, które publikuje pismo „Health Communication”. Naukowcy z North Carolina State University w Raleigh razem z kolegami z University of Texas w Austin przeprowadzili badania wśród 21 par, w których jeden z partnerów schudł co najmniej 13-14 kg w czasie krótszym niż dwa lata.

Badani wypełniali ankietę na temat wpływu schudnięcia jednej osoby z pary na wzajemną relację.

d1f10gf

Okazało się, że komunikacja w związkach przeważnie poprawiała się. Osoby, które traciły na wadze, wykazywały więcej chęci do rozmowy o zachowaniach prozdrowotnych oraz do inspirowania partnera czy partnerki do utrzymania lub podjęcia zdrowego stylu życia. I jeśli partner był otwarty na prozdrowotne zmiany, wzajemne relacje poprawiały się.

Jednak w niektórych przypadkach schudnięcie partnera prowadziło do problemów w relacji. Ci, którym udało się zgubić zbędne kilogramy, zaczynali nagabywać ukochaną lub ukochanego, by poszli w ich ślady, co powodowało między nimi napięcia.
Niektórzy partnerzy, którym nie udało się schudnąć, przyznawali z kolei, że odczuwają niepewność, a nawet zagrożenie z powodu utraty na wadze swojej drugiej połowy.

Nie byli oni zarazem otwarci na wprowadzanie zmian w stylu życia i ogólnie w związku - robili krytyczne uwagi pod kątem ukochanej osoby, wykazywali mniejsze zainteresowanie seksem. Próbowali sabotować prozdrowotne działania partnera, np. kupując niezdrową żywność i utrudniając mu zmianę stylu życia.

Zdaniem dr Lynsey Romo wyniki te wskazują, że, gdy jeden z partnerów nie podziela zapału ukochanej osoby do prozdrowotnych zmian w życiu i nie wspiera jej w tym, utrata na wadze może stać się czymś, co zacznie ich dzielić i na czym ucierpi ich związek.

d1f10gf

"To badanie nie powinno nikogo odstraszyć od zrzucenia zbędnych kilogramów, ale raczej uświadomić, jakie mogą być jej potencjalne - korzystne lub negatywne - skutki dla związku" - dodaje dr Romo.

Jak zaznacza badaczka, bardzo ważne jest, by partnerzy osób odchudzających się starali się nie widzieć w tym zagrożenia dla siebie, ale udzielali ukochanej osobie emocjonalnego wsparcia.

jjj/ krf/(PAP)

d1f10gf

Podziel się opinią

Share
d1f10gf
d1f10gf