Tyrozyna. Co to jest l‑tyrozyna i jakie są jej właściwości?
Tyrozyna jest aminokwasem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór tego związku powoduje zaburzenia pracy tarczycy, wywołuje zmęczenie i osłabienie, często prowadząc do stanów depresyjnych. Tyrozyna jest także stosowana jako suplement diety sportowców. Jakie są właściwości tyrozyny i kiedy zdecydować się na jej suplementację?
05.11.2018 22:02
Co to jest l-tyrozyna?
L-tyrozyna jest jednym z 22 aminokwasów budujących masę mięśniową. To organiczny związek chemiczny wytwarzany przez ludzki organizm, przy odpowiednim zaopatrzeniu w fenyloalaninę. Tyrozyna bierze udział w syntezie neurotransmiterów, czyli dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny.
Podstawowym źródłem tyrozyny jest żywność wysokobiałkowa. Aby dostarczać duże ilości tego aminokwasu do organizmu należy wzbogacić swoją dietę o mięso, jajka, przetwory mleczne, warzywa strączkowe i orzechy. Niedobory l-tyrozyny w diecie często można uzupełniać dzięki specjalnie skomponowanym odżywkom.
Jakie są właściwości tyrozyny?
Właściwości tyrozyny mają największy wpływ na układ nerwowy. W trakcie przemian enzymatycznych z tyrozyny powstaje dopamina, z której syntetyzowana jest noradrenalina. Dopamina odpowiada za spokój, wyższy poziom energii życiowej oraz lepszą pamięć.
Noradrenalina natomiast motywuje do działania, wzmaga koncentrację oraz zwiększa ciśnienie krwi i przyspiesza bicie serca. W związku z tym tyrozyna jest związkiem, który wspiera działanie organizmu w sytuacjach kryzysowych i stresowych. Niweluje uczucie zmęczenia psychicznego i fizycznego, które może powstawać również po długotrwałym i intensywnym wysiłku fizycznym.
Podczas diet odchudzających może zwiększać i poprawiać koncentrację oraz ograniczać apetyt. Ponadto wspomaga pracę mózgu, zwiększając jednocześnie odporność na stres. Inną ważną funkcją tyrozyny jest udział w syntezie hormonów tarczycy. Ten aminokwas jest również niezbędny do powstawania melaniny, dzięki czemu chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Komu poleca się stosowanie tyrozyny?
Przyjmowanie tyrozyny poleca się osobom intensywnie trenującym, sportowcom, osobom z nadwagą czy często korzystającym z solarium. Ponadto tyrozyna będzie pomocnym suplementem dla osób osłabionych, przemęczonych i zestresowanych. Należy pamiętać, że po tyrozynę nie powinny sięgać osoby ze zbyt wysokim poziomem dopaminy oraz zmagające się z czerniakiem skóry.
Dawkowanie tyrozyny
Nie są znane dokładne wytyczne stosowania tyrozyny. Zaleca się jednak, by dziennie nie przekraczać dawki 14 mg na kilogram ciała. Oznacza to, że przy wadze 70 kg, nie powinno się dziennie przyjmować dawki wyższej niż 980 mg.
Skutki uboczne stosowania tyrozyny
Stosowanie zawyżonych dawek l-tyrozyny nie przynosi żadnych efektów. Aminokwas jest wchłaniany przez organizm, ale jego nadmiar może spowodować uczucie niepokoju.
Tyrozynę warto przyjmować tylko doraźnie i przez krótki okres. Najlepiej zdecydować się na jej suplementację tyrozyny w okresie zwiększonego stresu, wysiłku umysłowego lub fizycznego. Badania naukowe natomiast nie wykazały, że tyrozyna może wspomóc proces odchudzania. Dlatego nie powinna być stosowana jako suplement wspomagający utratę nadprogramowych kilogramów.