UrodaUczulone na słońce

Uczulone na słońce

Uczulone na słońce
Źródło zdjęć: © 123RF
15.05.2013 13:58, aktualizacja: 15.05.2013 15:02

Gdy większość z nas cieszy się ze słońca i nadchodzącego lata – dla nich zaczynają się trudne dni. One na słońce mają alergię! Nie mogą na nim przebywać, bo ich organizm zaczyna się buntować. Wśród dotkniętych tą przypadłością aż 90 proc. stanowią kobiety. Jak objawia się uczulenie na słońce i czy można się przed nim ochronić?

Gdy większość z nas cieszy się ze słońca i nadchodzącego lata – dla nich zaczynają się trudne dni. One na słońce mają alergię! Nie mogą na nim przebywać, bo ich organizm zaczyna się buntować. Wśród dotkniętych tą przypadłością aż 90 proc. stanowią kobiety. Jak objawia się uczulenie na słońce i czy można się przed nim ochronić?

Po słonecznym i ciepłym dniu na twojej skórze pojawiły się małe krostki, pęcherzyki i czerwone plamy. Na dodatek miejsca te swędzą, tak, że masz ochotę je nieustannie drapać. W ten sposób najczęściej objawia się uczulenie na słońce. Może ono wystąpić już po upływie kilku godzin od ekspozycji na promienie słoneczne, ale zdarza się, że do wystąpienia objawów potrzeba nawet kilku dni. Choć dermatolodzy są zdania, że uczulenie na słońce nie jest typową alergią, a raczej miejscową reakcją toksyczną – problem ten dotyczy coraz większej grupy kobiet i może im znacznie uprzykrzyć ciepłe dni.

Jakie są przyczyny?

Wbrew powszechnej opinii alergia na słońce może pojawić się już wiosną. Zmiany występują najczęściej w miejscach narażonych na ekspozycję słoneczną: dekolcie, szyi, przedramionach, ramionach, na stopach i na twarzy. Wiosną nasza skóra nie jest przygotowana na słońce, i dlatego może zareagować uczuleniem.

Przyczyna, dlaczego przypadłość dokucza coraz większej liczbie kobiet nie jest do końca znana. Zazwyczaj obwinia się za nią promieniowanie ultrafioletowe, zwłaszcza UVA, przed którym większość filtrów występujących w kremach chroni jedynie częściowo. Gdy słońce pada na skórę dochodzi do reakcji toksycznej: pojawiają się objawy uczulenia. Możesz spodziewać się reakcji alergicznej, jeśli w poprzednim roku też ją miałaś. Mogą je potęgować także substancje zawarte w niektórych lekach, np. antybiotykach stosowanych w leczeniu zakażeń układu moczowego, przeciwdepresyjnych, przeciwtrądzikowych czy przeciwłupieżowych.

Reakcję fotoalergiczną mogą wywołać niektóre środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, zawierające naproxen, kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen, a także środki antykoncepcyjne czy leki stosowane w chorobach przewlekłych – nadciśnieniu czy cukrzycy. Od substancji uczulających nie są wolne też kosmetyki. Szczególnie trzeba uważać na zawierające w swoim składzie witaminę A i C, niektóre barwniki n p. róż bengalski, olejki eteryczne n p. bergamotowy, olejek z dziurawca, czy z arcydzięgla. Reakcja alergiczna może pojawić się nawet po wypiciu naparów z tych ziół.

Czego się wystrzegać?

Musisz wiedzieć, że nie ma leku działającego na tę przypadłość. Jedyna metodą jest unikanie sytuacji, które mogą wywołać alergię. Jeśli jesteś uczulona słońce – staraj się nie wystawiać na silne działanie promieni słonecznych. Ogranicz przebywanie na nim w godz. 11 – 14, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze. Chroń się przed słońcem pod parasolką przeciwsłoneczną oraz kapeluszem z szerokim rondem czy czapką z dużym daszkiem.

Pamiętaj o stosowaniu kremów ochronnych o filtrze co najmniej 25+. Smaruj skórę starannie i często. Wzbogać swoją dietę o oliwę, ryby, jogurt, owoce i warzywa, które stanowią naturalną ochronę przed słonecznym światłem. Według ostatnich badań działanie chroniące przed słońcem ma zielona herbata, a właściwie jej składnik: katechina. Jeśli przez trzy miesiące będziesz codziennie piła litr tego napoju, twoja skóra będzie mniej podatna na zaczerwienienia. Dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem na wakacje zacznij łykać tabletki z selenem i beta karotenem. Sprawdź na ulotce informacyjnej albo zapytaj lekarza, czy lek, który bierzesz nie wchodzi w interakcję z promieniami słonecznymi.

(mpi/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także