Przecierasz liście po tej stronie? Możesz zapchać delikatne szparki

Przecierasz liście po tej stronie? Możesz zapchać delikatne szparki

To, którą stronę liści przecierasz, jest kluczowe
To, którą stronę liści przecierasz, jest kluczowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
31.10.2022 15:32, aktualizacja: 31.10.2022 18:41

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na nabłyszczenie liści jest przetarcie ich powierzchni wodą z różnymi dodatkami. Jak się okazuje, nie wszystkie te metody są dobre, ponieważ mogą one doprowadzić do zatkania aparatów szparkowych roślin i przyciągnąć jeszcze więcej kurzu. No i strona przecierania - jest kluczowa, by liście mogły swobodnie pobierać tlen.

Każdy, kto w swoim domu ma małą dżunglę, a nawet tylko kilka roślin, dokładnie wie, jak często trzeba przeprowadzać ich oględziny, pielęgnację lub odcinanie starych, marnych liści. Ci, którzy decydują się na mycie liście, wiedzą, jak pomaga to zadbać o zdrowie i dobry wygląd doniczkowych podopiecznych. Trzeba to jednak robić z głową.

Które kwiaty można przecierać zwilżoną szmatką?

Fikus sprężysty, skrzydłokwiat, anturium, filodendron i monstera dziurawa świetnie poczuje się po zabiegu przetarcia liści ściereczką, bo są gładkie. Taki zabieg warto wykonywać raz w miesiącu. Nie wolno jednak tego robić gerberowi, fiołkowi afrykańskiemu, sagowcowi, pilei, krotonie, difenbachi, aglaonemie, kaktusowi, cyklamenie, fitonii, ginurze, marancie, kalatei czy skrętniku, ponieważ są narażone na uszkodzenie przez swoją delikatność.

Czym namaczać ściereczkę do przecierania liści?

Nie polecamy wykorzystywać oleju słonecznikowego czy oliwy z oliwek, a wypróbować olejek neem, znacznie bezpieczniejszy w użyciu niż wyżej wymienione, dodatkowo działający odpychająco na szkodniki - np. wciornastki czy przędziorki.

Jak stosować olej neem do przecierania liści roślin?

Aby efektywnie użyć oleju neem do pielęgnacji roślin domowych, należy wymieszać go z wodą i łagodnym środkiem do mycia naczyń. Ilość zalecana to 5 kropli olejku neem, kilka kropli płynu do mycia naczyń i 1 litr letniej, miękkiej wody. Roztwór może być zastosowany do kilku godzin po wymieszaniu.

Którą stronę liści przecierać z kurzu z dodatkiem olejku?

Jeśli roślina jest mocno zakurzona, w pierwszej kolejności należy za pomocą ściereczki nasączonej miękką wodą usunąć nadmiar nagromadzonej warstwy z obu stron. Dopiero wtedy można przejść do nabłyszczania liści wodą z dodatkiem olejku neem i płynu do mycia naczyń. Należy przeprowadzać ten zabieg jedynie na wierzchniej warstwie liścia, gdyż w przeciwnym razie aparaty szparkowe znajdujące się po drugiej stronie mogą zostać zapchane, co uniemożliwi roślinie doniczkowej swobodne przeprowadzanie fotosyntezy.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!