FitnessUnikaj w sypialni. Laryngolog ostrzega przed zdradliwym nawykiem

Unikaj w sypialni. Laryngolog ostrzega przed zdradliwym nawykiem

Według synoptyków tegoroczne lato ma być wyjątkowo upalne. W tak ciepłe dni najczęściej chowamy się w domach, żeby schronić się przed wysoką temperaturą. Czy w trakcie upałów powinno się otwierać okna? Wyjaśniamy.

Kiedy otwierać okna, gdy robi się gorąco?
Kiedy otwierać okna, gdy robi się gorąco?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Upał to stan, kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna przekraczać 30 stopni Celsjusza. Wówczas nikt z nas, włączając w to zwierzęta, nie powinien długo przebywać na świeżym powietrzu, bowiem tak wysoka temperatura połączona z intensywnie grzejącym słońcem może doprowadzić do udaru słonecznego, który jest groźny dla zdrowia.

Czy w trakcie upałów powinniśmy otwierać okna? Ekspertka rozwiewa wątpliwości

Kiedy temperatura na dworze przekracza 30 st., mówi się, że na dworze panuje upał. Ciężko znieść go zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Specjaliści zalecają, żeby w trakcie upałów, w miarę możliwości, nie opuszczać domów. Jak wygląda kwestia wietrzenia mieszkania? Czy powinno się otwierać okna w trakcie upałów, czy lepiej poczekać aż do wieczora, kiedy temperatura nieco opadnie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poranna drzemka. Jak spać, by obudzić się wypoczętym?

- Z perspektywy lekarza otwieranie okna przy dużych upałach jest wskazane tylko o świcie albo we wczesnych godzinach porannych, kiedy temperatura na zewnątrz jest jeszcze dość niska. Wtedy okno można uchylić, otworzyć i przewietrzyć mieszkanie po to, by cyrkulacja powietrza była lepsza. Później okno należy zamknąć, ponieważ do pomieszczenia będzie przedostawało się już wyłącznie gorące powietrze - powiedziała laryngolog Patrycja Jackowska w rozmowie z Medonet.

Spanie przy otwartym oknie — tak czy nie?

Jeśli chcesz uchronić się przed upałem, już w godzinach porannych zadbaj o to, aby wszystkie okna były zamknięte. Jeśli masz taką możliwość, zasuń rolety, a także zasłony. "Pochłoną" one całe światło, dzięki czemu, pomieszczenie nie będzie się dodatkowo nagrzewać.

Kiedy temperatura nieco spanie, co następuje najczęściej w późnych godzinach wieczornych, powinniśmy otworzyć okna. Zdaniem laryngolożki, spanie przy otwartym oknie pozytywnie wpływa na jakość i higienę snu. - W nocy i w późnych godzinach wieczornych temperatura jest niższa. Warto okno otworzyć, żeby przewietrzyć pomieszczenie w celu cyrkulacji powietrza. Świeże powietrze ma wpływ na jakość snu i wypoczynek nocny - wyjaśniła.

Może zdarzyć się, że w nocy dojdzie do nagłego spadku temperatury. Dlatego też, przed całonocnym wietrzeniem, warto zapoznać się z prognozą pogody. Jeśli temperatura nagle spadnie, a do rozgrzanego mieszkania przedostanie się chłodne powietrze, możemy doznać infekcji górnych dróg oddechowych, a nawet nerwobóli czy w skrajnym przypadku - porażenia mięśnia twarzowego.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)