UrodaUroda z sauny

Uroda z sauny

Uroda z sauny
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
14.11.2006 11:30, aktualizacja: 31.05.2010 12:56

Już od dawna znany jest pozytywny wpływ sauny na nasz organizm. Warto się do niej przekonać, ponieważ regularne korzystanie z jej dobrodziejstw może wydatnie wpłynąć na poprawę naszego samopoczucia oraz na urodę.

Już od dawna znany jest pozytywny wpływ sauny na nasz organizm. Warto się do niej przekonać, ponieważ regularne korzystanie z jej dobrodziejstw może wydatnie wpłynąć na poprawę naszego samopoczucia oraz na urodę.

Rodzaje sauny

Do wyboru mamy saunę parową i suchą. Ta pierwsza (zwana też łaźnią rzymską) charakteryzuje się tym, że choć panująca w niej temperatura zwykle oscyluje w okolicach 50 °C, panuje tam tak wysoka wilgotność (może nawet dochodzić do 100%), że odnosi się wrażenie, iż jest naprawdę bardzo gorąco.

Sauna parowa jest też doskonała do inhalacji z użyciem różnego rodzaju olejków eterycznych. W saunie suchej (inaczej fińskiej) zaś temperatura jest dużo wyższa, wynosi średnio 80-100 °C, natomiast wilgotność powietrza jest niska.

Po kolei

Do kąpieli w saunie należy się odpowiednio przygotować. Nie można wchodzić do niej na czczo lub zaraz po posiłku (warto odczekać mniej więcej półtora godziny), nie należy również wcześniej pić alkoholu, trzeba unikać napojów zawierających kofeinę.

Z sauny trzeba zrezygnować także wówczas, gdy jesteśmy zmęczeni i zestresowani – może to stanowić zbytnie obciążenie dla serca. Pamiętajmy też o zdjęciu metalowej biżuterii – rozgrzana może poparzyć skórę.

Zanim wejdziemy do kabiny, weźmy kąpiel i dokładnie osuszmy skórę (mokra utrudnia parowanie). Nie nakładajmy również żadnych maseczek i kremów.
W saunie kładziemy się (lub siadamy) na ręczniku. Miejsce, jakie wybierzemy, zależy od naszych preferencji – przy podłodze temperatura jest niższa (ok. 40-60 °C), na najwyższych stopniach dochodzi nawet do 100-110 °C. Odpoczywamy, staramy się zrelaksować. Po kilku minutach (zwykle 8-10), kiedy stwierdzamy, że już dłużej nie możemy wytrzymać, wychodzimy i chłodzimy ciało pod chłodnym natryskiem, zaczynając zawsze od dolnych części ciała.

Taki cykl możemy powtórzyć 2-3 razy. Specjaliści zalecają korzystanie z sauny raz w tygodniu (niektórzy nawet dwa razy), cała kąpiel powinna trwać średnio około godziny (według niektórych nawet półtora).

Piękna i zrelaksowana

Każdy rodzaj sauny w inny sposób wpływa na urodę. Sucha poprawia mikrokrążenie, stymuluje oczyszczanie się naskórka, parowa – wydatnie pomaga w nawilżeniu i odżywieniu ciała i włosów.

Sauna jest też doskonałym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Dzięki działaniu różnicy temperatur (raz gorąco, raz zimno) skóra oczyszcza się z martwych komórek i zanieczyszczeń, stając się przez do świetnie przygotowaną do zaaplikowania kosmetyków odżywczych i nawilżających (będzie lepiej chłonąć składniki w nich zawarte). Taka kąpiel może również przynieść ulgę w bólach głowy.

Co więcej, w saunie wzrasta częstotliwość oddechów, co powoduje, że organizm jest lepiej dotleniony. Na pewno zauważymy, że po pobycie w saunie skóra jest wyraźnie gładsza i delikatniejsza. Dzięki poceniu się, oczyszczają się też pory.

Sauna nie dla wszystkich

Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na korzystanie z dobrodziejstw sauny. Nie powinny z niej korzystać kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Niewskazana jest również dla osób borykających się chorobami serca, układu krążenia, nadciśnieniem oraz przy takich chorobach skóry, jak żylaki, atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty czy różnego rodzaju stany zapalne. Przeciwwskazania dotyczą także przeziębień, gruźlicy i astmy.

Za każdym razem, kiedy nie jesteśmy pewni, czy możemy sobie pozwolić na saunę, warto skonsultować się z lekarzem.

Źródło artykułu:WP Kobieta