Oparzenia słoneczne. Jak błyskawicznie poradzić sobie z bolesnym problemem?
Bardzo często oparzenia słoneczne powstają w wyniku zbyt długiej ekspozycji na słońce. Choć w większości przypadków nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, to jednak w niektórych przypadkach wymagają konsultacji lekarskiej. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób błyskawicznie i skutecznie poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi, zajrzyj poniżej.
10.08.2020 13:32
Zazwyczaj oparzenia słoneczne są bardzo bolesne i wymagają natychmiastowego działania, aby zmniejszyć ból oraz inne skutki uboczne. Im bardziej skuteczne działanie, tym mniejsze skutki uboczne. Lepiej przekonaj się, o czym najlepiej pamiętać przy oparzeniach słonecznych i działaj, nim będzie za późno.
Oparzenia słoneczne – jakie są objawy?
Oparzenia słoneczne charakteryzują się dużym zaczerwienieniem oraz rumieniem. Dlaczego? Wszystko wynika z rozszerzenia naczyń krwionośnych, co bezpośrednio łączy się także z podwyższoną temperaturą dotkniętego słońcem miejsca. Już po kilku godzinach oparzone miejsce może zacząć swędzieć, natomiast każdy najmniejszy ruch i dotyk może wywołać bolesne pieczenie. Przy większych oparzeniach słonecznych zaczynają pojawiać się także pęcherze. Mogą również występować inne nieprzyjemne konsekwencje: wymioty, gorączka, ból głowy, a nawet porażenie słoneczne.
Oparzenia słoneczne – kiedy ryzyko jest największe?
Ryzyko większych oparzeń słonecznych zależy od natężenia promieni słonecznych oraz od czasu przebywania na słońcu. Jak się okazuje, największe niebezpieczeństwo pojawia się w godzinach od 10 do 15, szczególnie u osób zażywających niektóre leki (tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwdepresyjne, przeciwcukrzycowe, itp.). Nim zdecydujesz się na wyjście na pełne słońce, koniecznie sprawdź, czy stosowane leki nie są fotouczulające. Na groźniejsze oparzenia słoneczne narażone są także osoby o jasnej karnacji.
Oparzenia słoneczne – jak błyskawicznie zadziałać?
Przy mniej dotkliwych oparzeniach słonecznych możesz poradzić sobie samodzielnie. Na początek należy przemyć zmianę zimną wodą, po czym warto nałożyć chłodny okład. Jeśli większemu oparzeniu towarzyszy ból, można sięgnąć po łagodny lek przeciwbólowy. Nie wolno smarować oparzonej skóry tłustymi kremami, za to warto zastosować lekką piankę albo emulsję chłodzącą.
Trzeba nawilżać poparzenie regularnie i często, dlatego wybieraj preparaty zwierające w sobie prowitaminę B5 oraz alantoinę i kwas hialuronowy – wszystkie składniki przyspieszą gojenie się ran. Można także pomyśleć o okładzie z kefiru albo jogurtu naturalnego, a gdy produkt zacznie wysychać, wystarczy zmyć resztki letnią wodą. Pamiętaj, że po oparzeniach słonecznych nie można przez kolejne kilka dni wychodzić na słońce, najlepiej unikać obcisłych ubrań i wypijać znaczną ilość płynów.