UrodaCiało i twarzPeeling chemiczny. Jakie są jego rodzaje i na czym polega? Pomyśl o skutecznym złuszczaniu naskórka

Peeling chemiczny. Jakie są jego rodzaje i na czym polega? Pomyśl o skutecznym złuszczaniu naskórka

Peeling chemiczny idealnie sprawdzi się w przypadku blizn i przebarwień skórnych.
Peeling chemiczny idealnie sprawdzi się w przypadku blizn i przebarwień skórnych.

05.06.2020 12:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Peeling chemiczny należy do jednego z najbardziej znanych i cenionych zabiegów estetycznych. Polega na złuszczaniu naskórka, ale przy pomocy dobranych do skóry specjalnych substancji chemicznych. Jednak ze względu na działanie, peeling chemiczny jest zalecany w okresie jesienno-zimowym.

Peeling chemiczny jest ceniony przez wiele osób, które walczą z licznymi przebarwieniami czy też trądzikiem lub zmarszczkami. Pamiętaj, że musi być przeprowadzony w specjalistycznym gabinecie kosmetycznym albo u samego dermatologa. Jeśli chcesz skorzystać z właściwości peelingu chemicznego, koniecznie sprawdź, jaki wariant jest najlepszy.

Peeling chemiczny – u kogo się sprawdzi?

Tak naprawdę peeling chemiczny sprawdzi się szczególnie u osób, których celem jest zlikwidowanie przebarwień, plam skórnych czy blizn potrądzikowych. Bardzo często wybierany jest także przez osoby chcące pozbyć się zmarszczek, ponieważ peeling chemiczny działa redukująco oraz zwiększa produkcję elastyny i kolagenu. Istnieje kilka rodzajów tego peelingu, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem, który najlepiej określi dopasowanie zabiegu.

Peeling chemiczny – na czym polega zabieg?

Przed rozpoczęciem peelingu chemicznego, specjalista dokładnie oczyszcza skórę twarzy, a następnie za pomocą pędzla albo wacika nakłada odpowiedni peeling. Może on mieć różną formę, np. maski, żelu lub płynu. Po kilku minutach jest zmywany z twarzy. Z kolei peeling chemiczny głęboki jest znacznie poważniejszy i bolesny, dlatego też może być podawany w trakcie zabiegu środek przeciwbólowy. Na oczyszczoną skórę nakłada się fenol, a na koniec stosuje się maść uśmierzającą ból. Mocniejszy peeling chemiczny zostawia ślady nawet na 6 tygodni, więc nie można wystawiać twarzy na ekspozycję słoneczną.

Peeling chemiczny – jakie są rodzaje?

Można wyróżnić kilka rodzajów peelingu chemicznego, choć ich działanie jest bardzo podobne, ponieważ wszystkie złuszczają naskórek. Różni je głębokość złuszczania oraz użyte stężenie kwasu.

Rodzaje peelingu chemicznego:

  • płytki – działa wyłącznie na naskórek (niektóre z peelingów można wykonać w domu), redukuje niewielkie zmarszczki, trądzik i przebarwienia;
  • średniogłęboki – działa na naskórek i skórę właściwą, pozbywa się głębszych zmarszczek, przebarwień i blizn potrądzikowych;
  • głęboki – działa na skórę właściwą, eliminuje zmarszczki i blizny (wykonywany tylko przez dermatologa).

Peeling chemiczny – jakie są efekty?

Pamiętaj, że niezależnie od peelingu chemicznego, skóra po zabiegu jest lekko podrażniona i zaczerwieniona. Po kilku dniach wszystko wraca do normy i możesz się cieszyć z wielu efektów:

  • spłycone zmarszczki;
  • mniej widoczne pory;
  • uregulowane sebum;
  • mniejsza widoczność blizn;
  • zniwelowany trądzik;
  • wyrównany koloryt skóry.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)