Skuteczny krem na przebarwienia
Krem na przebarwienia to jeden z domowych sposobów na pozbycie się kłopotliwych plam na twarzy. Jego działanie polega na zmniejszaniu i niwelowaniu powstałych z różnych przyczyn nieestetycznych znamion. Co powinien zawierać w sobie skuteczny krem na przebarwienia?
30.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 12:31
Przebarwienia – co to takiego?
Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe, które powstają na skutek nadmiernej produkcji lub nierównomiernego rozłożenia melaniny w skórze. Przebarwienia mogą powodować zaburzenia hormonalne, nadmierna ekspozycja na słońce, starzenie się skóry, terapie farmakologiczne. Najczęściej zlokalizowane są w głębokich warstwach skóry właściwej.
Krem na przebarwienia – charakterystyka
Kremy na przebarwienia dostępne są zarówno w aptekach, jak i w drogeriach. Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów tego typu kosmetyków. Z przebarwieniami na twarzy lepiej jednak nie eksperymentować i jeśli po raz pierwszy sięgamy po taki krem do twarzy, warto skonsultować się z dermatologiem lub naszym lekarzem prowadzącym. Krem na przebarwienia jest odpowiedzialny głównie za syntezę melaniny w skórze oraz za usuwanie jej nadmiaru. Dobry krem do twarzy na przebarwienia powinien mieć także działanie nawilżające i przeciwbakteryjne. Zdecydowanie lepiej używać go na noc – w dzień skóra jest narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych, które mogą wpływać na zmianę kolorytu cery i tym samym pogłębiać istniejące już przebarwienia.
Skuteczny krem na przebarwienia – skład
Skuteczny krem na przebarwienia powinien być przede wszystkim dobrany do rodzaju plam, jakie pojawiły się na skórze twarzy. Inny środek będzie potrzebny do zwalczenia piegów, inny na szarą cerę, jeszcze inny na blizny po trądziku. Jest jednak kilka składników, które są na tyle skuteczne, że zawiera je w sobie każdy krem na przebarwienia.
- witamina C – skutecznie zwalcza wolne rodniki, niweluje szkodliwe działanie promieniowania UV oraz pobudza syntezę kolagenu w skórze;
- kwas mlekowy – nawilża i regeneruje, korzystnie wpływa na produkcję ceramidów, usuwa zrogowaciały naskórek;
- kwas cytrynowy i kwas jabłkowy – odpowiedzialne za złuszczanie naskórka;
- filtr UV – każdy krem na przebarwienia powinien mieć filtr SPF15 (najniższy zalecany wskaźnik), który chroni przed słońcem i fatalnymi skutkami nadmiernego opalania skóry twarzy.
Krem na przebarwienia – o co go uzupełnić?
Jeśli sam krem na przebarwienia nam nie wystarcza lub mamy problemy z przebarwieniami, które mają podłoże w wewnętrznej warstwie skóry, możemy zdecydować się na peeling chemiczny. Zbieg trwa krótko (do 30 minut) i polega na nałożeniu na oczyszczoną skórę twarzy maski nasączonej preparatem lub aplikowaniu bezpośrednio na skórę peelingu z substancją czynną o odpowiednim stężeniu i pH. Substancja pozostaje na skórze do kilku do kilkunastu minut (zależy od usuwanego problemu, rodzaju kwasu i typu cery)
. Pod koniec peelingu może wystąpić lekkie pieczenie i uczucie ściągnięcia skóry. Bezpośrednio po może pojawić się lekkie zaczerwienienie, a po kilku dniach skóra zacznie się naturalnie złuszczać (w niektórych przypadkach złuszczanie jest delikatne lub nie zachodzi). W ciągu 24 godzin nie można nakładać na twarz makijażu, a przez miesiąc należy unikać silnego słońca, by nie pojawiły się silne przebarwienia.