UrodaCiało i twarzProblematyczny trądzik grudkowy. Co go powoduje i jak sobie z nim radzić?

Problematyczny trądzik grudkowy. Co go powoduje i jak sobie z nim radzić?

Problematyczny trądzik grudkowy. Co go powoduje i jak sobie z nim radzić?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
19.02.2020 12:44, aktualizacja: 21.02.2020 11:46

Trądzik grudkowy powoduje skrępowanie wśród wielu osób, głównie ze względu na jego nieestetyczny wygląd. Bolące podskórne krostki są utrapieniem młodych ludzi, ale także osób, które borykają się z zaburzeniem hormonów. Jak ukoić trądzik grudkowy?

Czym jest trądzik grudkowy?

Jak sama nazwa wskazuje, trądzik grudkowy polega na powstawaniu na skórze bardzo bolesnych grudek. W przeciwieństwie do innych zmian trądzikowych te wyróżniają się formą wypukłą oraz stałą. Grudki są widoczne ze względu na ich zaczerwienienie, a ich lokalizacja najczęściej sytuowana jest w strefie T.

Przy trądziku grudkowym należy zachować szczególną ostrożność i bezwzględnie nie wolno wyciskać powstałych zmian, ponieważ uszkodzenie powierzchni może doprowadzić do przemieszczenia grudek na dalszą część twarzy.

Dlaczego występuje trądzik grudkowym?

Najczęściej trądzik grudkowy występuje u nastolatków, czyli młodych ludzi, którzy borykają się z przysłowiową burzą hormonów. Czasami jednak nawet dorosłe osoby, szczególnie kobiety są narażone na występowanie tego trądziku. W obu przypadkach mowa o rozregulowanych hormonach – zachwiana gospodarka hormonalna odpowiada za stan zapalny skóry. W okresie dojrzewania dochodzi do wzmożonej produkcji sebum i łoju, co finalnie skutkuje trądzikiem grudkowym. U dorosłych kobiet przyczyn trądziku należy doszukiwać się w fazie tuż przed menstruacją, gdy dużo pań ma wówczas wahania nastrojów. Pojawienie się bolesnych zmian skórnych powinny być sygnałem u dorosłych, ponieważ może być to znak, że w organizmie dochodzi do zaburzeń hormonalnych.

Jak sobie radzić z trądzikiem grudkowym?

Walkę z trądzikiem grudkowym należy rozpocząć od wizyty u lekarza specjalisty. Dzięki temu zostanie wdrożone leczenie oraz zostanie dobrana odpowiednie pielęgnacja skóry. Nie oznacza to, że nie można pomóc sobie dodatkowo, aby wzmocnić leczenie trądziku grudkowego.

Działanie z trądzikiem:

  • postaw na kosmetyki do pielęgnacji przeznaczone do trądziku;
  • korzystaj wyłącznie z produktów lekkich i delikatnych (najlepiej hipoalergicznych);
  • nie wybieraj zbyt matujących podkładów (za bardzo wysuszysz skórę);
  • smaruj zmiany maścią albo kremem z witaminą A;
  • unikaj śmieciowego jedzenia;
  • nie jedz cytrusów;
  • nie pij zbyt mocnej kawy albo herbaty;
  • unikaj alkoholu i słodzonych napojów;
  • zapomnij o czekoladzie i kakao.

W niektórych przypadkach trądzik grudkowy będzie wymagał antybiotyków i innych leków na receptę. Stosując się do powyższych wskazówek, na pewno załagodzisz niektóre zmiany skórne i uchronisz się przed rozwojem dalszych grudek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także