UrodaCiało i twarzPrzebarwienia słoneczne. Dlaczego się pojawiają i jak sobie z nimi poradzić?

Przebarwienia słoneczne. Dlaczego się pojawiają i jak sobie z nimi poradzić?

Przebarwienia słoneczne uwypuklają widoczność piegów.
Przebarwienia słoneczne uwypuklają widoczność piegów.
Źródło zdjęć: © Pexels

29.06.2020 13:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czasem po opalaniu, zamiast pięknego brązowego koloru mogą pojawić się także przebarwienia słoneczne. Ciemne plamki na twarzy i ciele są rezultatem zbyt długiej ekspozycji na słońce. Przebarwienia słoneczne najczęściej dosyć szybko znikają, ale jeśli mimo wszystko zauważasz nieciekawe zmiany, skonsultuj się ze specjalistą.

Przebarwienia słoneczne to nic innego jak zaburzenie czynności melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Opalenizna jest wynikiem mechanizmu obronnego organizmu na działanie promieni UV. Ciemniejsze plamki na skórze są spowodowane błędem komórek, które nie redukują barwnika do naturalnego poziomu. Jak sobie radzić z przebarwieniami słonecznymi?

Przebarwienia słoneczne – dlaczego się pojawiają?

Niekiedy przebarwienia słoneczne powstają na skutek reakcji po kontakcie z niektórymi substancjami. Najczęściej sprawa dotyczy różnych leków, które mogą spowodować przebarwienia. Leki fotouczulające to m.in. leki hormonalne, sulfonamidy, leki przeciwcukrzycowe, niektóre antybiotyki, leki moczopędne, psolareny, maści przeciwgrzybicze czy olejek z dziurawca/arcydzięgla. Ekspozycja na słońce może również powodować nasilenie widoczności niektórych przebarwień skórnych – piegi pod wpływem promieni są znacznie wyraźniejsze. Przebarwienia słoneczne mogą pojawić się w wielu miejscach na ciele o różnej wielkości.

Przebarwienia słoneczne – jak je usunąć?

Chcąc uniknąć przebarwień słonecznych, stosuj kremy z wysokim filtrem. Leczenie/usuwanie zmian skórnych tego typu należy do dosyć czasochłonnego i skomplikowanego procesu. Głębsze przebarwienia wymagają ingerencji specjalisty. Najczęściej wykorzystuje się usuwanie laserem, którego światło dostosowane jest do podłoża zmian skórnych.

Możesz także zdecydować się na peelingi chemiczne na bazie kwasów – lekarz indywidualnie ustala dobór substancji. Minusem tej terapii jest fakt, że naskórek się złuszcza, więc nie można eksponować skóry na słońce. Innymi metodami łagodzącymi przebarwienia słoneczne są m.in. mezoterapia, mikrodermabrazja i dermabrazja. Wszystkie te zabiegi bezpośrednio wpływają na zmiany od środka, znacznie je rozjaśniając lub złuszczając. Każde przebarwienia należy skonsultować z lekarzem, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)