Uniwersalna gliceryna. Czy jej zawartość w kosmetykach może być szkodliwa dla skóry?
Jednym z najpopularniejszych składników używanych w kosmetykach jest gliceryna. Można odnaleźć ją zarówno w powszechnie znanych mydłach, ale także w kremach przeciwzmarszczkowych czy pomadkach ochronnych. Dlaczego to właśnie gliceryna jest tak często wybierana do produkcji kosmetyków?
23.04.2020 | aktual.: 23.04.2020 13:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gliceryna bardzo dobrze rozpuszcza się w alkoholu oraz wodzie, co sprawia, że bardzo dobrze wiąże ze sobą pozostałe składniki danego kosmetyku. Pamiętaj, że gliceryna kosmetyczna jest produktem ubocznym podczas tworzenia mydła, ale równie dobrze można ją pozyskać w sposób syntetyczny. Oprócz wspomnianych kremów, może pojawić się także w składzie pomadek ochronnych i kolorowych, ponieważ zapobiega ich wysychaniu.
Jakie są właściwości gliceryny?
Przede wszystkim gliceryna stosowana w kosmetykach jest bardzo tania i nieszkodliwa dla skóry. Oprócz tego nie posiada zapachu ani koloru, ale za to doskonale łączy ze sobą inne substancje. Gliceryna kosmetyczna nie powoduje reakcji alergicznych, więc nie podrażnia naskórka. Bardzo dobrze pochłania wodę, a dzięki swojej strukturze szybko dociera do głębokich warstw skóry i skutecznie ją nawilża oraz zapewnia "transport" innych składników odżywczych.
Gliceryna i jej zastosowanie w kosmetykach
Jak już zostało wspomniane, gliceryna najczęściej pojawia się w składzie kremów i pomadek ochronnych. Dzięki swoim właściwościom zapobiega wysychaniu produktów oraz po części konserwuje. Skutecznie działa na zniszczoną skórę poprzez jej zmiękczenie i uelastycznienie. Gliceryna mimo wielu zalet, posiada również znamienną wadę – nie można jej stosować samodzielnie podczas gorących dni, ponieważ nie zawiera w sobie filtrów UV. Najczęściej pojawia się w kosmetykach w stężeniu do 1 do 15%, w każdym innym wariancie może znacznie przesuszyć skórę. Gliceryna pojawia się również w kosmetykach do włosów, ponieważ wzmacnia łamliwe pasma i odżywia końce.
Zobacz także: Dlaczego wkładamy mydło pod prześcieradło?
Czy gliceryna może zapychać pory?
Zawarta w kosmetykach gliceryna tworzy na skórze specjalną warstwę, która z jednej strony zapobiega przed utratą wody, a z drugiej ochrania naskórek przed czynnikami zewnętrznymi. Finalnie może to doprowadzić do zapchania porów, zwłaszcza przy cerze tłustej czy mieszanej. Tak naprawdę wiele zależy od stężenia gliceryny w danym kosmetyku. Najlepiej wybierać produkty lekkie, które głównie bazują na wodzie. Pamiętaj, że im bardziej naturalne źródło gliceryny, tym lepiej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl