Uruchomiono pierwszy punkt pomocy dla kobiet po gwałcie w Polsce

Gdzie szukać pomocy?
Gdzie szukać pomocy?

24.05.2023 12:54, aktual.: 24.05.2023 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fundacja Feminoteka otworzyła w Polsce pierwszy punkt pomocy kobiet po gwałcie. Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa, na której wyjaśniono działanie organizacji.

Fundacja Feminoteka działa od 2005 roku. Jej głównym celem jest pomoc kobietom, które doświadczyły przemocy. Do tej pory osoby szukające wsparcia mogły się skontaktować z nimi online lub telefonicznie. Teraz powstał specjalny ośrodek, w którym ofiary gwałtów, mogą osobiście poprosić o wsparcie.

Punkt pomocy dla ofiar gwałtu w Polsce

Ofiary gwałtu nie zawsze nie wiedzą, do kogo mogą zwrócić się z prośbą o pomoc. Często boją się swoich oprawców lub wstydzą tego, przez co musiały przejść. Teraz mogą złościć się do pierwszego w Polsce punktu pomocy ofiarom gwałtu, który Fundacja Feminoteka otworzyła 24 maja.

Z usług punktu mogą skorzystać nie tylko kobiety, ale również osoby transpłciowe. Co więcej, to właśnie ofiary gwałtu decydują, kiedy poproszą o pomoc. Jak deklaruje organizacja, nikt nie zostanie odprawiony z kwitkiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Warto podkreślić, że adres ośrodka nie jest podany do wiadomości publicznej. Nie można go także znaleźć w internecie. Wszystko po to, by zapewnić jak największą ochronę ofiarom gwałtów. Po skontaktowaniu się z fundacją lub bezpośrednio z punktem, kobiety dostaną szczegółowe informacje, gdzie otrzymają pomoc.

"Stosujemy podejście skoncentrowane na osobie pokrzywdzonej, ponieważ uważamy, że każde doświadczenie jest inne i proces powrotu do równowagi jest sprawą indywidualną" – w oficjalnym komunikacie powiedziała Katarzyna Nowakowska, psychotraumatolożka odpowiadająca za przygotowania do uruchomienia ośrodka.

Konferencja prasowa Fundacji Feminoteka

Fundacja Feminoteka z okazji otwarcia punktu pomocy kobietom po gwałcie zorganizowała specjalną konferencję prasową. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele podobnych ośrodków w innych krajach, które działają od lat.

"Chciałyśmy nauczyć się od kobiet, które mają wieloletnią praktykę – bo tam systemy wspierania osób pokrzywdzonych funkcjonują od ponad 40 lat – i nie wynajdować koła na nowo" - podkreślono w komunikacie na Instagramie fundacji.

To właśnie na konferencji wspomniano, że pierwszy tego typu punkt otworzono w Wielkiej Brytanii już w 1972 roku.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i potrzebujesz rozmowy z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)