Uruchomiono pierwszy punkt pomocy dla kobiet po gwałcie w Polsce

Fundacja Feminoteka otworzyła w Polsce pierwszy punkt pomocy kobiet po gwałcie. Z tej okazji odbyła się konferencja prasowa, na której wyjaśniono działanie organizacji.

Gdzie szukać pomocy?
Gdzie szukać pomocy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Fundacja Feminoteka działa od 2005 roku. Jej głównym celem jest pomoc kobietom, które doświadczyły przemocy. Do tej pory osoby szukające wsparcia mogły się skontaktować z nimi online lub telefonicznie. Teraz powstał specjalny ośrodek, w którym ofiary gwałtów, mogą osobiście poprosić o wsparcie.

Punkt pomocy dla ofiar gwałtu w Polsce

Ofiary gwałtu nie zawsze nie wiedzą, do kogo mogą zwrócić się z prośbą o pomoc. Często boją się swoich oprawców lub wstydzą tego, przez co musiały przejść. Teraz mogą złościć się do pierwszego w Polsce punktu pomocy ofiarom gwałtu, który Fundacja Feminoteka otworzyła 24 maja.

Z usług punktu mogą skorzystać nie tylko kobiety, ale również osoby transpłciowe. Co więcej, to właśnie ofiary gwałtu decydują, kiedy poproszą o pomoc. Jak deklaruje organizacja, nikt nie zostanie odprawiony z kwitkiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odmówili aborcji zgwałconej 14-latce. Jest reakcja ministerstwa

Warto podkreślić, że adres ośrodka nie jest podany do wiadomości publicznej. Nie można go także znaleźć w internecie. Wszystko po to, by zapewnić jak największą ochronę ofiarom gwałtów. Po skontaktowaniu się z fundacją lub bezpośrednio z punktem, kobiety dostaną szczegółowe informacje, gdzie otrzymają pomoc.

"Stosujemy podejście skoncentrowane na osobie pokrzywdzonej, ponieważ uważamy, że każde doświadczenie jest inne i proces powrotu do równowagi jest sprawą indywidualną" – w oficjalnym komunikacie powiedziała Katarzyna Nowakowska, psychotraumatolożka odpowiadająca za przygotowania do uruchomienia ośrodka.

Konferencja prasowa Fundacji Feminoteka

Fundacja Feminoteka z okazji otwarcia punktu pomocy kobietom po gwałcie zorganizowała specjalną konferencję prasową. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele podobnych ośrodków w innych krajach, które działają od lat.

"Chciałyśmy nauczyć się od kobiet, które mają wieloletnią praktykę – bo tam systemy wspierania osób pokrzywdzonych funkcjonują od ponad 40 lat – i nie wynajdować koła na nowo" - podkreślono w komunikacie na Instagramie fundacji.

To właśnie na konferencji wspomniano, że pierwszy tego typu punkt otworzono w Wielkiej Brytanii już w 1972 roku.

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i potrzebujesz rozmowy z psychologiem, zadzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01. Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)