Utnij storczyka w tym miejscu. Przybędzie nowych kwiatów

Wyhodowanie storczyka z liścia nie musi być trudnym zadaniem
Wyhodowanie storczyka z liścia nie musi być trudnym zadaniem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Viesturs Kalvans
oprac. PAL

07.03.2024 09:57, aktual.: 07.03.2024 10:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uprawa orchidei może wydawać się skomplikowana. Sporo ludzi ma również trudności z ich rozmnażaniem. Istnieje jednak prosty sposób, aby cieszyć się kolejnymi storczykami na parapecie bez odwiedzania sklepu ogrodniczego. Wyhodujesz je sama.

Orchidee kupione w kwiaciarniach zwykle rozmnaża się przez klonowanie. W warunkach domowych nie mamy możliwości wykorzystania tej techniki. Warto zatem zainteresować się inną metodą. I wcale nie chodzi o wysiew, który wymaga sporo cierpliwości. Aby przyspieszyć proces, można wykorzystać prosty zabieg.

Rozmnażanie storczyka z liścia

Uprawa roślin z liścia jest popularną praktyką, zazwyczaj stosowaną w przypadku sukulentów. Okazuje się, że świetnie sprawdza się również w przypadku storczyka. Jedynym wyzwaniem jest precyzyjne odcięcie fragmentu rośliny. Zapewni to wyhodowanie zdrowej orchidei. W trakcie tego procesu kluczowe jest zachowanie odpowiedniej higieny. Wszystkie używane narzędzia muszą być sterylne, aby młoda roślina nie była narażona na choroby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do rozmnożenia rośliny będzie potrzebny skalpel, który można nabyć w aptekach i sklepach medycznych, a jego cena nie przekracza 20 zł. Dodatkowo przydatny okaże się nawóz i węgiel aktywny, które wspomogą rozwój korzeni orchidei.

Jak rozmnożyć storczyka krok po kroku?

Kluczowe jest umiejętne oddzielenie liścia od łodygi za pomocą skalpela tak, aby odcięta część zawierała kawałek pnia. Warto pamiętać, iż sam liść nie jest w stanie wytworzyć korzeni, ponieważ brak mu punktu wzrostu. Odcięty fragment łodygi należy pozostawić na noc do wyschnięcia, aby na jego powierzchni utworzyła się błona, którą rano należy namoczyć nawozem wspomagającym tworzenie się korzeni.

Kolejnym etapem jest przygotowanie roztworu z węgla aktywnego. Po rozpuszczeniu jednej tabletki w połowie szklanki wody zanurzamy w nim liść. Gdy tylko pojawią się nowe korzenie, możemy jak najprędzej przesadzić orchideę do doniczki. Świeżo zasadzoną roślinę należy podlewać dopiero po trzech dniach. Dzięki temu pięknie się rozwinie i nie dojdzie do jej przelania.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. Tutaj będziemy dzielić się na bieżąco informacjami o wywiadach, nowościach. Dołączcie do naszej społeczności i zaproście przyjaciół. Czekamy na Was!

Jeśli masz ciekawostkę, zdjęcie lub video, przesyłaj do nas przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także