Trwa ładowanie...
d29jnpe

Uważaj na wirusowe zapalenie wątroby!

HCV (Hepatitis C Virus) jest najgroźniejszym ze wszystkich wirusów powodujących wirusowe zapalenia wątroby. Problem w tym, że wielu z nas może w ogóle nie wiedzieć, że go ma. A jeśli już – jak z tym żyć? Nie straszymy, uczulamy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uważaj na wirusowe zapalenie wątroby!
(123RF)
d29jnpe

HCV (Hepatitis C Virus) jest najgroźniejszym ze wszystkich wirusów powodujących wirusowe zapalenia wątroby. Problem w tym, że wielu z nas może w ogóle nie wiedzieć, że go ma. A jeśli już – jak z tym żyć? Nie straszymy, uczulamy.

Następstwem wirusowych zapaleń wątroby jest uszkodzenie jej miąższu. Niewyleczony stan zapalny przechodzi w nieodwracalną marskość – komórki wątrobowe zanikają i pojawiają się włókniste, które nie utrzymują już funkcji narządu.

Rośnie zagrożenie

d29jnpe

WHO uznała wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych. Liczba ludzi zakażonych tym wirusem na świecie waha się od 170 do 300 milionów. W samej Europie zakażenia wirusem HCV powodują 86000 zgonów rocznie, czyli dwa razy więcej niż AIDS. Z polskich danych epidemiologicznych wynika, że przeciwciała anty HCV wykrywane są u 1,9% populacji, co oznacza, że szacunkowa liczba zakażonych w Polsce może wynosić nawet 730000 osób. Jednak, według danych Państwowego Zakładu Higieny, do tej pory zdiagnozowano tylko około 55000 przypadków WZW C, czyli około 700000 osób nie jest świadomych swojej choroby. Zaowocuje to prawdopodobnie w ciągu najbliższego 20-lecia wzrostem późnych następstw WZW typu C, do których należy marskość wątroby, a w następstwie rak. Statystyki lekarskie podają, że marskość wątroby u osób z WZW C występuje w 10-100% przypadkach, a u 1-2% chorych rozwinie się nowotwór.

Dieta jak lek

Chorzy, u których zdiagnozowano WZW C, oprócz specjalistycznego leczenia, muszą stosować dietę, która będzie działać wspomagająco i regenerująco na komórki wątrobowe. Podstawowe zalecenia dietetyczne są następujące:

Bezwzględny zakaz spożywania alkoholu pod każdą postacią
Utrzymanie prawidłowej masy ciała
Chorzy powinni spożywać 5-7 posiłków na dobę, w tym jeden nocny węglowodanowy
Posiłki należy spożywać co 3 godziny, niezbyt obfite

Węglowodany w diecie powinny pochodzić przede wszystkim z produktów skrobiowych (pieczywo, kasze, makarony, ziemniaki) oraz z warzyw i owoców i stanowić w ciągu doby ok. 300-400g, ponieważ wspomagają regenerację wątroby
Węglowodany proste w postaci tzw. cukru dodanego (cukier, miód, fruktoza, dżemy, słodycze) dziennie nie powinny przekroczyć 50 g, ponieważ nadmierna ilość cukrów prostych powoduje zwiększenie stężenia triglicerydów w wątrobie i nasila jej stłuszczenie

Tłuszcze powinny być spożywane w ilości ok. 1 g/1 kg należnej masy ciała, przeciętnie ok. 70 g (przy czym połowę z tej ilości stanowi tzw. tłuszcz niewidoczny – zawarty w produktach, a tylko 30-40 g możemy dodać do diety w postaci tłuszczu widocznego lekkostrawnego oleju, masła)
U chorych z zaburzeniami wydzielania żółci tłuszcz powinien pokrywać 20% energii, czyli ok. 0,6 g/kg masy ciała
Źródłem białka powinny być chude produkty: ryby, drób, mięso, wędliny, twarogi, mleko, jogurty, kefiry, jaja
Nie wolno spożywać potraw smażonych tradycyjnie ani beztłuszczowo
Potrawy należy gotować w wodzie lub na parze, dusić bez dodatku tłuszczu, piec pod przykryciem

Z diety należy wykluczyć produkty bogate w błonnik pokarmowy i ciężkostrawne, ze względu na skłonność chorych do wzdęć i biegunek (ciemne pieczywo razowe i graham, kasza gryczana)
Nie powinno spożywać się produktów wzdymających: warzywa kapustne, warzywa strączkowe suche, cebula, gruszki, śliwki, czereśnie
Należy wprowadzić suplementację kwasów tłuszczowych n-3 w ilości 1-2 g/dzień
Niezbędna jest też suplementacja witamin: B1, B6, PP, kwasu foliowego, B12, D, K

Chorzy powinni również pamiętać o umiarkowanej aktywności fizycznej.

(bb)

Więcej na temat zdrowia:

* Jakie choroby można wyczytać z kobiecej twarzy?*

* Bakteria związana z wrzodami może szkodzić wątrobie*

* Alkohol wrogiem kobiet*

* Szybkie wykrywanie wirusa HCV*

Bezpieczny sposób na mniejszy apetyt

d29jnpe
d29jnpe

d29jnpe