FitnessUzależnienie od leków coraz częstsze

Uzależnienie od leków coraz częstsze

Uzależnienie od leków coraz częstsze

28.12.2010 22:40, aktual.: 28.12.2010 23:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Coraz więcej ludzi umiera z powodu przedawkowania lub niewłaściwego stosowania leków, zarówno tych na receptę, jak i tych zdobytych nielegalnie - wynika z analizy opublikowanej w piśmie "Addiction".

Coraz więcej ludzi umiera z powodu przedawkowania lub niewłaściwego stosowania leków, zarówno tych na receptę, jak i tych zdobytych nielegalnie - wynika z analizy opublikowanej w piśmie "Addiction". Obecnie przypadki przedawkowania odnotowuje się ponad dziesięć razy częściej niż w latach 60.

Zgodnie z danymi Drug Enforcement Administration, najczęściej w Stanach Zjednoczonych nadużywane są środki przeciwbólowe. W tej grupie z kolei na pierwsze miejsce wysuwa się Vicodin zawierający paracetamol i hydrokodon.

Prowadzący badania dr Richard Miech z Uniwersytetu Kolorado w Denver zauważa, że wśród uzależnionych większość stanowią biali mieszkańcy USA pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Znaczący wzrost zgonów w wyniku przedawkowania zaobserwowano jednak we wszystkich grupach wiekowych.

- Z badań przeprowadzonych w 2004 roku wynika, że prawie połowa Amerykanów przyjmuje leki na receptę - mówi Miech. - Większa liczba recept oznacza większe szanse na uzależnienie. Ludzie przyjmują cudze leki lub używają ich z przyczyn innych niż zdrowotne. Wszystko to może mieć niebezpieczne konsekwencje.

Badacz dodaje, że choć głośno było o przypadkach takich gwiazd jak Michael Jackson czy Heath Ledger, społeczeństwo nie zastanowiło się nad ryzykiem związanym z lekkomyślnym przyjmowaniem leków.

Źródło artykułu:PAP
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)