Uzależnienie od leków coraz częstsze
Coraz więcej ludzi umiera z powodu przedawkowania lub niewłaściwego stosowania leków, zarówno tych na receptę, jak i tych zdobytych nielegalnie - wynika z analizy opublikowanej w piśmie "Addiction".
28.12.2010 | aktual.: 28.12.2010 23:37
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Coraz więcej ludzi umiera z powodu przedawkowania lub niewłaściwego stosowania leków, zarówno tych na receptę, jak i tych zdobytych nielegalnie - wynika z analizy opublikowanej w piśmie "Addiction". Obecnie przypadki przedawkowania odnotowuje się ponad dziesięć razy częściej niż w latach 60.
Zgodnie z danymi Drug Enforcement Administration, najczęściej w Stanach Zjednoczonych nadużywane są środki przeciwbólowe. W tej grupie z kolei na pierwsze miejsce wysuwa się Vicodin zawierający paracetamol i hydrokodon.
Prowadzący badania dr Richard Miech z Uniwersytetu Kolorado w Denver zauważa, że wśród uzależnionych większość stanowią biali mieszkańcy USA pomiędzy 40. a 60. rokiem życia. Znaczący wzrost zgonów w wyniku przedawkowania zaobserwowano jednak we wszystkich grupach wiekowych.
- Z badań przeprowadzonych w 2004 roku wynika, że prawie połowa Amerykanów przyjmuje leki na receptę - mówi Miech. - Większa liczba recept oznacza większe szanse na uzależnienie. Ludzie przyjmują cudze leki lub używają ich z przyczyn innych niż zdrowotne. Wszystko to może mieć niebezpieczne konsekwencje.
Badacz dodaje, że choć głośno było o przypadkach takich gwiazd jak Michael Jackson czy Heath Ledger, społeczeństwo nie zastanowiło się nad ryzykiem związanym z lekkomyślnym przyjmowaniem leków.
POLECAMY: * JAK DZIAŁA MECHANIZM UZALEŻNIENIEŃ?*