Blisko ludziW Polsce rośnie liczba rozwodów. "W Łodzi jest to już połowa małżeństw"

W Polsce rośnie liczba rozwodów. "W Łodzi jest to już połowa małżeństw"

W Polsce rośnie liczba rozwodów. "W Łodzi jest to już połowa małżeństw"
Źródło zdjęć: © 123RF

24.10.2019 10:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polscy duchowni są zaniepokojeni kondycją polskich rodzin. Z przedstawionych danych wynika, że co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem. W odpowiedzi na te statystyki tegoroczny Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji pochyli się nad pytaniem, jak poprawić sytuację polskich małżeństw.

W czwartek 24 października w Gnieźnie rozpoczyna się V Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji, który potrwa do niedzieli. W tym roku kongres będzie przebiegał pod hasłem "Radość Miłości". Prelegenci skupią się na kondycji polskiej rodziny, odnosząc się do współczesnych zagrożeń. Jak wynika z danych organizatorów wydarzenia, w Polsce co trzecie małżeństwo sakramentalne kończy się rozwodem.

Polacy coraz częściej się rozwodzą

Ks. Michał Olszewski, rzecznik Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz współorganizator przedsięwzięcia, wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem "Gazeta Polska Codziennie", skąd pomysł na tegoroczny temat kongresu. – Dziś w obliczu kryzysu rodziny postanowiliśmy, że tegoroczne wydarzenie będzie dotyczyło właśnie kondycji rodzin. Mamy dane wskazujące na to, że w Polsce rozpada się co trzecie sakramentalne małżeństwo. W niektórych miejscach, np. w Łodzi, jest to już połowa małżeństw – poinformował ks. Olszewski na łamach "GPC".

Zdaniem rzecznika kongresu największym problemem współczesnych rodzin są trudności komunikacyjne, które mają negatywny wpływ na relacje międzyludzkie.

– Albo rodzice są za bardzo zaangażowani w pracę, albo dzieci są pochłonięte światem cyfrowym. To sprawia, że bardzo trudno jest się komunikować. To jest jedno z największych wyzwań, bo cierpią na tym więzi między poszczególnymi członkami rodziny. Jesteśmy coraz bardziej samotni, czujemy się opuszczeni przez najbliższych – wyjaśniał ks. Olszewski.

Z Rocznika Demograficznego opublikowanego jesienią ubiegłego roku przez GUS wynika, że z każdym rokiem spada liczba zawieranych związków, zwiększa się jednak liczba rozwodów. W 2017 roku w Polsce zawarto 192 576 małżeństw, z czego jedna trzecia zakończyła się rozwodem. W 1980 roku tylko co ósme małżeństwo zostało rozwiązane w wyniku rozwodu – co potwierdzane dane przedstawione przez ks. Olszewskiego.

W liście zapraszającym do udziału w kongresie prymas polski abp Wojciech Polak podkreślił, że rodzina stanowi podstawą komórkę społeczeństwa.

"Kruchość więzi rodzinnych, postrzeganie małżeństwa jako uczuciowej gratyfikacji, nadmierne tempo życia, dominacja nowych technologii, wszechobecna kultura tymczasowości i wynikający z niej brak wierności podjętym zobowiązaniom są wezwaniem dla Kościoła" – pisał abp Polak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (331)
Zobacz także