Dziś są zapomniane. W PRL‑u były hitem śniadań i obiadów
Są dania, którymi przed laty zajadał się każdy, a o których dziś niewielu z nas pamięta. Z całą pewnością można zaliczyć do nich zacierki. W PRL-u jedli je wszyscy, bowiem były nie tylko tanie, ale przede wszystkim bardzo smaczne.
Nie masz pomysłu na śniadanie lub obiad? Przychodzimy z pomocą. Do przygotowania zacierek potrzebujemy zaledwie trzech prostych składników, które znajdziemy w niemal każdej kuchni. Nic dziwnego, że jeszcze kilkanaście lat temu królowały na polskich stołach. Przypominamy przepis, dzięki któremu zrobisz je w zaledwie kilka chwil.
Zacierki o każdej porze dnia
Zacierki to jedno z tych dań, które można wykorzystać na wiele sposobów. Te malutkie, charakterystyczne kluseczki idealnie sprawdzą się nie tylko na śniadanie, ale również na obiad.
W PRL-u podawano je w połączeniu z mlekiem, tworząc sycącą zupę mleczną. Zacierki stanowią również świetny dodatek do innych zup takich jak jarzynowa, grzybowa, a nawet kartoflanka. Niektórzy zestawiają je razem z gulaszem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Swego czasu często zastępowały makaron, w dodatku wykonywało się je niezwykle szybko. Przed laty panie domu musiały nieźle się natrudzić, aby przygotować smaczne, pożywne, a w dodatku tanie danie, a zacierki idealnie spełniały wszystkie te kryteria.
Jak zrobić domowe zacierki?
Przepis na domowe zacierki jest banalnie prosty, bowiem wszystko, czego potrzebujemy to:
- 1 jajko,
- szczypta soli,
- ok. 5 łyżek mąki pszennej.
W pierwszej kolejności musimy zająć się mąką, którą należy przesiać do miski, usypując z niej niewielki kopiec i dodając do niego sól. Na jego wierzchołku powinniśmy zrobić wgłębienie, do którego teraz powinniśmy wbić jajko.
Wszystkie produkty dokładnie ze sobą mieszamy i ugniatamy rękami aż do momentu powstania gładkiego, dość twardego ciasta. Kiedy wydaje się być już gotowe, możemy przejść do formowania drobnych kluseczek za pomocą palców.
Odrywajmy kawałeczki powstałej masy i zacierajmy je między kciukiem a palcem serdecznym, tworząc charakterystyczne zacierki.
Kiedy wykorzystamy już całe ciasto, nie zapomnimy delikatnie posypać go mąką, tak by kluseczki się nie posklejały. Wystarczy już zagotować i osolić wodę, a następnie wrzucić do niej nasze zacierki. Powinniśmy gotować je aż do momentu, gdy wypłyną na powierzchnię. Zazwyczaj zajmuje im to maksymalnie od 4 do 5 minut i gotowe.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl