FitnessWakacje bez okresu

Wakacje bez okresu

Lato to czas wyjazdów i odpoczynku, który skutecznie może zakłócić miesiączka, bo jak tu się kąpać w morzu, czy wybrać w dłuższą podróż autokarem. A gdyby tak przechytrzyć naturę i samemu zadecydować, kiedy chcemy mieć okres? To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dziś jest zupełnie realne. Radzimy, jak można sterować miesiączką.

Wakacje bez okresu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

08.06.2011 15:30

Lato to czas wyjazdów i odpoczynku, który skutecznie może zakłócić miesiączka, bo jak tu się kąpać w morzu, czy wybrać w dłuższą podróż autokarem. A gdyby tak przechytrzyć naturę i samemu zadecydować, kiedy chcemy mieć okres? To, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dziś jest zupełnie realne. Radzimy, jak można sterować miesiączką.

Wstrzymywanie miesiączki na Zachodzie staje się coraz bardziej popularne. I to nie tylko w szczególnych sytuacjach, kiedy szykuje nam się wyjazd, ślub, zawody sportowe, konferencja, czy egzamin. Dzisiaj coraz więcej pań na stałe ograniczyło liczbę miesiączek, co jest popularne szczególnie w USA. Tam wiele kobiet miesiączkuje cztery lub zaledwie dwa razy w roku. One mówią: mam prawo sama decydować, kiedy chcę mieć okres.

Jak żonglować miesiączką?

Okazuje się, że sposób jest dość prosty, szczególnie u pań, które stosują antykoncepcyjne pigułki hormonalne. Otóż krwawienie pojawia się w 2-3 dniu po odstawieniu pigułek na skutek przerwy w przyjmowaniu tabletek. Jeśli rezygnujemy z tej przerwy i po zażyciu jednego opakowania tabletek od razu zaczniemy kolejne, okres po prostu się nie pojawi. Koniecznie jednak trzeba skonsultować to z lekarzem ginekologiem, który nie tylko dokładnie poinstruuje, jak zatrzymać miesiączkę, ale też powie kiedy i jak do niej wrócić. Nie wszystkie kobiety ze względu na stan zdrowia mogą stosować tę metodę.

Zdarza się też, że nie mamy potrzeby, aby wstrzymywać okres na całe miesiące, ale np. na tydzień, w którym akurat wypada nam wyjazd, czy ważny egzamin. Wtedy nie robimy przerwy między zażywaniem kolejnych opakowań pigułek, jednak z następnego opakowania bierzemy tylko 7 pierwszych tabletek. Potem robimy tygodniową przerwę, w trakcie której powinno się pojawić krwawienie. A po 7 dniach od odstawienia pigułki zaczynamy kolejne opakowanie.

Bez stałej antykoncepcji

Pytanie więc, czy kobiety, które nigdy nie przyjmowały antykoncepcji hormonalnej, nie mają szansy na sterowanie miesiączką? Otóż mają. Muszą tylko co najmniej 3 miesiące wcześniej skonsultować się z lekarzem, który zamiast pigułek zapisze progestagen. Ten czas jest potrzebny do tego, żeby organizm przyzwyczaił się do hormonów.

W pierwszym etapie mogą pojawić się plamienia, czy nudności, a to wcale nie sprzyja komfortowi podczas wyjazdu. Raczej lekarz odradzi też metodę kobietom, które mają nieregularne cykle. Środków hormonalnych nie mogą stosować osoby z chorobą zakrzepowo-zatorową, a także panie ze zmianami w piersiach.

Czy metoda jest bezpieczna?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy takie żonglowanie miesiączką nie jest zbyt dużą ingerencją w naturalne cykle, jakie zachodzą w organizmie? W jaki sposób może się to odbić na zdrowiu? Ginekolodzy uspokajają, że sposób jest bezpieczny. - Nie znaleziono żadnych dowodów na to, że sterowanie miesiączką jest niebezpieczne dla zdrowia. Z lekarskiej praktyki widać, że kobiety, które hamują okres nawet na kilka miesięcy, kiedy odstawiają antykoncepcję, nie mają problemów z płodnością - uspokaja dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

A co więcej, zdarza się, że lekarze zalecają nawet zatrzymanie miesiączki ze względu na korzystny wpływ na organizm i samopoczucie kobiety. Przede wszystkim daje to poczucie komfortu, że krwawienie i dolegliwości w czasie miesiączki nie będą ograniczały nas podczas podróży, ślubu, zawodów sportowych, czy egzaminów. U części kobiet odstawienie pigułek wiąże się z pojawieniem się migren, których nie ma, kiedy stosuje się je bez przerw. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia endometriozy, powodującej rozrost śluzówki macicy.

mos/(kg)

miesiączkapmshormony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)