"Watykańska ruletka". W ten sposób chciano wpłynąć na rodziny

Czym była "watykańska ruletka"?
Czym była "watykańska ruletka"?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

23.05.2024 14:45, aktual.: 23.05.2024 14:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kościół od wieków zwracał uwagę na seksualność swoich wiernych. Chociaż historia pełna jest sprzeczności w kwestii celibatu, to życie intymne zgromadzonych w Kościele powinno ograniczać się jedynie do prokreacji. Czym więc była "watykańska ruletka"?

Książka Arkadiusza Stempina i Artura Nowaka "Kryminalna historia Watykanu" opisuje historię skandali oraz katalog "grzechów" Stolicy Apostolskiej. W publikacji wymieniono byłych papieży i informacje o ich partnerkach, partnerach, a także dzieciach. Padło również tajemnicze hasło "watykańska ruletka". Czym była i co oznacza?

Czym jest "watykańska ruletka"?

Kościół przez wiele lat walczył z antykoncepcją, zwłaszcza z prezerwatywami oraz pigułkami. Już Paweł VI podczas II soboru watykańskiego zakazał korzystania przez kobiety z substancji, które uchroniłyby je przed nieplanowanym zajęciem w ciążę. 

Większość specjalnie powołanej komisji kardynałów opowiedziała się za zmianą stanowiska Kościoła w sprawie antykoncepcji. Sobór Watykański II uznał miłość za równorzędny cel małżeństwa obok prokreacji, co dawało nadzieję na złagodzenie kościelnego podejścia. Paweł VI jednak odrzucił tę możliwość, obawiając się zgubnego wpływu liberalizacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wbrew opinii większości doradców, po czterech latach wahań, papież w 1968 roku wydał encyklikę zakazującą antykoncepcji. Do historii weszła ona jako Humanae vitae, czyli "encyklika przeciwko pigułce". 

Zezwalała na unikanie poczęcia jedynie poprzez wstrzemięźliwość w dni płodne, co w praktyce było trudne do zastosowania i nieskuteczne. Kalendarzyk małżeński, potocznie nazywany "watykańską ruletką", była niepewną metodą, która prowadziła do niechcianych ciąż.

Jednocześnie aborcja, będąca często jedyną alternatywą, była potępiana jako morderstwo. Pomimo ogromnej liczby aborcji na świecie, także w krajach katolickich, Watykan nie zmienił swojego stanowiska.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (118)
Zobacz także