FitnessWchodzenie po schodach - sposób na jędrne pośladki

Wchodzenie po schodach - sposób na jędrne pośladki

Wchodzenie po schodach - sposób na jędrne pośladki
Źródło zdjęć: © iStock.com | Marisa9
11.12.2018 12:44

Wchodzenie po schodach wzmacnia nie tylko mięśnie nóg i pośladków, ale też poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego oraz obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi. Ćwiczenia na schodach zmniejszają widoczność cellulitu i wysmuklają sylwetkę. Zrezygnuj z windy. Zobacz, jakie korzyści przynosi trening na schodach.

Tower running - co to jest?

Tower running to dyscyplina sportowa polegająca na bieganiu po schodach na czas. Biegi po schodach zostały spopularyzowane dzięki wyścigom na szczyt nowojorskiego Empire State Building, który ma aż 86 pięter. Tower running ma różne dystanse i odmiany.

W Polsce pierwsze zawody w biegu po schodach zostały zorganizowane we Wrocławiu. W Warszawie cyklicznie odbywają się zawody w biegu po schodach nazywane Biegiem na Szczyt. Wyścigi odbywają się od 2011 r. w 37-piętrowym biurowcu Rondo. Najlepszym zawodnikiem na świecie w tower running jest Polak Piotr Łobodziński - Mistrz Świata z 2015 r., pięciokrotny zdobywca Pucharu Świata (2013-2017) oraz czterokrotny Mistrz Polski (2011, 2012, 2016, 2017).

Wchodzenie po schodach - korzyści

Wchodzenie po schodach angażuje wszystkie mięśnie, nie tylko pośladkowe. Pracują mięśnie ud, głównie dwugłowy uda oraz mięśnie łydek, a jeżeli wciągamy się po poręczy - pracują też mięśnie rąk.

Wchodzenie po schodach niesie więcej korzyści niż bieganie, ponieważ, aby stanąć na stopień, musimy wysoko podnieść nogę, a co za tym idzie, bardziej pracują mięśnie nóg i pośladków. Regularne treningi na schodach zmniejszają widoczność cellulitu, wyszczuplają sylwetkę, uelastyczniają stawy skokowe, kolanowe i biodrowe.

Wchodzenie po schodach poprawi też naszą kondycję. Aby efekty ćwiczeń były jeszcze lepsze, można wchodzić po schodach z obciążeniem. Co więcej, schody to darmowa aktywność fizyczna. Schody są wszędzie - w domu, pracy czy galerii handlowej. Trenować można również na świeżym powietrzu, łącząc wchodzenie po schodach z joggingiem.

Wchodzenie po schodach - jak ćwiczyć?

Na schodach można wykonywać różne ćwiczenia fizyczne, dzięki którym zaangażujemy inne partie mięśni. Możemy wchodzić po jednym stopniu lub po dwa. Na schody możemy też wskakiwać z nogami na szerokość bioder i robić przysiad, wchodzić na stopień jedną nogą, a drugą prostować na bok, a nawet wchodzić po schodach bokiem.

Na schodach wykonasz też pompki. Wchodzenie po schodach pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jak spalić najwięcej kalorii, wchodząc po schodach? Odpowiedź jest jedna: trening interwałowy.

Wbiegamy na trzy piętra bardzo szybko, a kolejne dwa idziemy powoli. Później znów szybki bieg i marsz. Można też wbiec szybko na dziesiąte piętro, zjechać windą i znów wchodzić po schodach. Należy stopniowo zwiększać liczbę pięter do pokonania oraz czas treningu. Ważne, aby podczas biegu po schodach stawiać na stopnie całą stopę, a nie tylko palce. W innym przypadku przeciążymy mięśnie łydek i nie będziemy w stanie wykonać całego treningu. Podczas wchodzenia po schodach warto też wspomagać się ruchami rąk, dzięki czemu łatwiej będzie nam pokonywać kolejne stopnie schodów.