Trwa ładowanie...
da9w1cd

Weronika Rosati z mamą udzieliły wywiadu. Podejście Teresy Rosati może zaskakiwać

Weronika Rosati kilka miesięcy temu odważyła się powiedzieć o przemocy, jakiej doświadczała ze strony partnera. Nie mogła wiedzieć, jak ogromną lawinę ruszy. Teraz ona i jej mama udzieliły wywiadu, w którym po raz pierwszy tak otwarcie opowiedziały o tym, co może zrobić matka, gdy jej dziecko cierpi z powodu przemocy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Weronika Rosati na Festiwalu Filmowym w Cannes
Weronika Rosati na Festiwalu Filmowym w Cannes (ONS.pl)
da9w1cd

W marcu 2019 roku ukazał się wstrząsający wywiad Weroniki Rosati dla "Wysokich Obcasów". Na jego łamach po raz pierwszy opowiedziała o przemocy, jakiej miała doznawać ze strony Roberta Śmigielskiego. Od tego czasu wypowiedziała się w mediach na ten temat co najmniej kilka razy, a jej siła stała się jednym z kilku największych symboli walki o prawa kobiet w Polsce. Teraz w najnowszym wywiadzie dla "Twojego Stylu" głos zabrała także Teresa Rosati, która opowiedziała, co czuje matka, gdy cierpi dziecko.

"Nie byłam w stanie wychwycić symptomów przemocy fizycznej. Ale intuicja matki działa. Weronika zawsze była ze mną i z mężem w kontakcie, nasza relacja jest bliska, przyjacielska. [...] W pewnym momencie mój niepokój wzbudziły nienaturalnie rzadkie kontakty telefoniczne, brak odpowiedzi na esemesy, nagłe zmiany planów, odwoływanie wizyt. Poważnym sygnałem był fakt, że Weronika pierwszy raz złamała rodzinną tradycję i nie była z nami podczas świąt Bożego Narodzenia" - opowiada Teresa Rosati. "Czułam, że w jej domu dzieje się coś złego" - zaznacza.

"Byłam zastraszona. Dzisiaj wiem, że sformułowania typu "pranie brudów powinno odbywać się w domu" albo "małżeństwo jest na dobre i na złe" to manipulacja. Wtedy nie było mnie stać na trzeźwy osąd sytuacji" - odpowiada matce Weronika Rosati.

da9w1cd

Dla Teresy Rosati była to niezwykle trudna sytuacja. Zaczęła szukać informacji na temat przemocy domowej w internecie. Wtedy o piekle, jakie zgotował jej mąż, opowiedziała żona pewnego posła. Opowiadała, dlaczego tkwiła przy kacie przez kilkanaście lat. "Mówiła o lęku, wstydzie, upokorzeniu. Jej słowa uświadomiły mi podobieństwo z tym, co - jak czułam - działo się u Weroniki" - komentuje matka aktorki.

Weronika Rosati razem z m.in. prof. Magdaleną Środą i Karoliną Korwin-Piotrowską założyła fundację "Siła Kobiety", której głównym celem jest wspieranie kobiet, ofiar przemocy oraz samotnych matek. Niedawno wzięła udział w zebraniu programowym Kongresu Kobiet (XI edycja Kongresu odbędzie się 20 i 21 września w Warszawie w salach PKiN).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

da9w1cd

Zobacz także: 71-letnia Teresa Rosati: "Niewiele robię dla figury. Mam wyrzuty sumienia!"

da9w1cd

Podziel się opinią

Share
da9w1cd
da9w1cd