Wetrzyj w buty zamiast pasty. Efekt cię zachwyci

Wetrzyj w buty zamiast pasty. Efekt cię zachwyci

Jak zabezpieczyć buty przed deszczem?
Jak zabezpieczyć buty przed deszczem?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Westend61 / Diego Martin
19.09.2023 10:29, aktualizacja: 19.09.2023 11:17

Narażanie butów na długotrwały kontakt z wodą skutkuje tym, że zaczynają one przemakać, a co za tym idzie, gnić. Jak więc zabezpieczyć buty przed wodą? Nie musisz inwestować w impregnaty. Produkty potrzebne do impregnacji najpewniej masz już w domu.

Nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć pogodę. Zdarza się, że gdy jesteśmy na mieście, złapie nas ulewa, przez co wracamy do domu cali przemoknięci. Najgorsze są jednak mokre buty, które niezaimpregnowane i niewysuszone w porę, zaczynają nieprzyjemnie pachnieć, a nawet się psuć. Wyjaśniamy, jak impregnować buty domowymi sposobami.

Dlaczego warto impregnować buty?

Impregnacja butów to nic innego jak zabezpieczenie materiału przed wodą czy innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby je zniszczyć. O ile butów materiałowych nie trzeba impregnować, o tyle w przypadku butów skórzanych jest to konieczne. Powinno robić się to regularnie, najlepiej raz w miesiącu. Już samo pastowanie jest w stanie zdziałać cuda, jednak najlepiej jest zaopatrzyć się w profesjonalne impregnaty, które są dostępne w każdym sklepie obuwniczym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie masz impregnatu w domu? Wypróbuj nowe sposoby

Jeśli nie masz impregnatu w domu, a wiesz, że zapowiadają ulewy, zabezpiecz buty domowymi sposobami. Możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy w nich przeznaczony jest dla jasnego obuwia. Przed impregnacją, wyczyść buty z pomocą miękkiej, wilgotnej szmatki. Po umyciu przetrzyj cholewkę czystą szmatką zamoczoną w mleku. Teraz czas na skórę. Przekrój ziemniaka na pół i wetrzyj go w powierzchnię buta. Tyle wystarczy, żeby zabezpieczyć skórę przed uszkodzeniami. Zamiast ziemniaka, możesz użyć też skórki od banana.

W przypadku ciemnych butów, wykonanych ze skóry bądź ekoskóry, zastosuj wosk pszczeli albo parafinę. Parafinę kupisz w każdej aptece i nie wydasz na nią więcej niż 10 złotych. Wystarczy, że roztopisz ją w garnku czy też w mikrofali i wetrzesz za pomocą miękkiej ściereczki w powierzchnię czystego, skórzanego buta. Cały zabieg wygląda tak samo w przypadku wosku pszczelego. To niedroga i bardzo skuteczna metoda impregnacji, bowiem zarówno wosk jak i parafina pozostawiają na bucie niewidoczny filtr, na którym osadza się woda, nie wnikając w jego powierzchnię.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta