Wetrzyj w pnie już teraz. Mszyce już nie zaatakują

Mszyce to małe, ale niezwykle uciążliwe owady, które potrafią wyrządzić spore szkody w ogrodzie. Żywiąc się sokami roślinnymi, pozbawiają drzewka cennych składników odżywczych. Jak się ich pozbyć?

Jak usunąć mszyce?
Jak usunąć mszyce?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Mszyce należą do rzędu pluskwiaków. Ich wielkość zazwyczaj nie przekracza kilku milimetrów. Występują w różnych kolorach - od zielonego po nawet czarny. Mszyce żywią się sokami roślinnymi, przez co zahamowany zostaje wzrost roślin, uszkodzone części zaczynają żółknąć i skręcać się, a następnie usychać i obumierać.

Jak rozpoznać obecność mszyc?

Występowanie mszyc można rozpoznać po lepkich odchodach, które nazywane są "rosą miodową". Substancja stanowi pokarm dla mrówek i pszczół. Niekiedy jest też pożywką dla zarodników grzybów chorobotwórczych, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych na roślinach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się os z ogrodu i budynku? Oto kilka sprawdzonych sposobów

Żerowanie mszyc na drzewkach i młodych roślinach może negatywnie wpłynąć na ilość i jakość plonów. Ogrodnicy są zgodni - podstawowym sposobem na mszyce jest niedopuszczenie do ich występowania.

Powszechnie wiadomo, że owady szybko się rozwijają, szczególnie przy ciepłej, bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie, dlatego jak najszybciej należy podjąć działania zapobiegawcze.

Użyj lepu na owady. Mszyce się nie pojawią

Sprytne mrówki już dawno wpadły na pomysł, aby samodzielnie przenosić mszyce na drzewka owocowe, by później móc zajadać się słodką spadzią. Aby temu zapobiec, warto zabezpieczyć pnie drzew lepem na owady. Jak to zrobić?

Należy zakupić lep na owady (dostępny w większości marketów) i dokładnie rozsmarować klej z produktu po pniu drzewa. Najlepiej na wysokości około 15-20 cm od ziemi. Substancja klejąca zawarta w produkcie stworzy barierę dla mrówek.

Trzeba zadbać o to, aby lep był aplikowany równomiernie i dokładnie pokrywał powierzchnię wokół pnia, ponieważ nawet najmniejsza wolna przestrzeń umożliwi mrówkom pokonanie przeszkody.

Co ciekawe, nie trzeba martwić się o powtarzanie tej czynności po opadach deszczu. Nie każdy bowiem wie, że klej może utrzymywać się na korze przez kilka miesięcy.

Domowy oprysk na mszyce

Co zrobić jeśli mszyce już zaatakowały nasze drzewka i krzewy? W celu przygotowania domowego oprysku na mszyce, powinniśmy zaopatrzyć się w papryczkę chili. Wystarczy dodać łyżeczkę sproszkowanej papryczki do 500 ml wody i dobrze wymieszać.

Tak przygotowaną miksturę należy odstawić na co najmniej 24 godziny, żeby nabrała mocy. Po tym czasie przecedzamy płyn i co ważne - nie wykorzystujemy całości od razu. Do pojedynczego oprysku wystarczy odlać 30 ml mikstury i rozcieńczyć w 1 litrze wody. Następnie przelewamy płyn do butelki ze spryskiwaczem i stosujemy co kilka dni, najlepiej wieczorem.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)