Widzisz nieznany numer na telefonie? Nigdy nie odbieraj takimi słowami

Widzisz nieznany numer na telefonie? Nigdy nie odbieraj takimi słowami

Nigdy nie odbieraj telefonu tym słowem
Nigdy nie odbieraj telefonu tym słowem
Źródło zdjęć: © Pixabay | Pexels
30.05.2023 18:01, aktualizacja: 31.05.2023 09:15

Próby wyłudzania przez telefon danych osobowych czy pieniędzy są na porządku dziennym. W takich sytuacjach bardzo ważna jest świadomość i wiedz. Okazuje się, że wiele zależy od tego, w jaki sposób odbieramy telefon.

Nieznany, prywatny, a może zagraniczny? Jeżeli widzisz na ekranie, że ktoś do ciebie dzwoni i nie jest to osoba zapisana w twoich telefonicznych kontaktach, miej się na baczności. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób w takim wypadku zaczniemy rozmowę. Jeden błąd może nas później słono kosztować.

Widzisz nieznany numer? Unikaj tego słowa

Niemożliwe jest natychmiastowe stwierdzenie, czy dzwoni do nas oszust. Jeżeli jednak mamy odebrać połączenie przychodzące z nieznanego nam numeru, musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. W innym razie szybko możemy paść ofiarą przestępców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W czasach zaawansowanej technologii oszukanie kogoś przez telefon nie jest rzeczą trudną. Choć naciągacze najczęściej próbują wyciągnąć wrażliwe dane od osób starszych, nikt nie jest bezpieczny. Z tego powodu niezbędna jest wiedza na temat tego, w jaki sposób odebrać nieznany telefon.

W takim przypadku nigdy nie odbierajmy, mówiąc od razu "tak, słucham". Nasza rozmowa może być nagrywana, a złodziej wytnie sobie później potrzebny fragment i zmanipulować naszą wypowiedź w taki sposób, aby wyszło, że wyraziliśmy zgodę np. na podpisanie jakiejś umowy. Zdecydowanie bezpieczniej będzie odebrać telefon słowami "słucham" lub "halo". W ten sposób być może unikniemy najgorszego.

Dzwoni nieznany numer? Nie zapominaj o podstawach

Nie tylko odebranie jest ważne, ale i przebieg całej rozmowy. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno podawać telefonicznie swojego numeru PESEL czy numeru dowodu osobistego. Złodzieje mogą też podejmować próby wyłudzenia numerów konta czy kart kredytowych.

Ostatnio oszuści podający się za pracowników bankowych usiłują też namawiać ludzi do instalowania swoich aplikacji, które mają rozwiązać problemy z dostępem do konta. Każdą taką sytuację natychmiast zgłaszajmy na policję.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl