Spryskaj podjazd i elewację. Zielony nalot zniknie w oczach

Spryskaj podjazd i elewację. Zielony nalot zniknie w oczach

Jak pozbyć się zielonego nalotu ze ścian budynku?
Jak pozbyć się zielonego nalotu ze ścian budynku?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
23.02.2024 15:52, aktualizacja: 23.02.2024 20:47

Z czasem na ścianach domu, murku w ogrodzie czy podjeździe może pojawiać się zielony nalot. Gdy tylko go zauważysz, warto od razu zacząć działać. W innym wypadku glon szybko zaatakuje całą powierzchnię. Poznaj prostą i skuteczną metodę na czyszczenie elewacji.

Pojawiający się na elewacji zielony nalot to nie tylko kwestia estetyczna, ale również potencjalne zagrożenia dla naszego zdrowia. Brzydki osad często występuje razem w parze z pleśnią i grzybem. Dlatego gdy tylko zauważysz, że pojawia się na ścianach czy podjeździe, należy podjąć pewne działania.

W walce z zielonym nalotem pomocny okaże się produkt, który większość z nas ma w swojej szafce kuchennej. Prosty roztwór szybko rozwiąże problem nalotu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego na ścianach budynku pojawiają się glony i mech?

Pojawiający się na budynkach nalot to mikroorganizmy, które często osiadają na kamieniach, drzewach i murach. Glony te dobrze rozwijają się w środowisku, gdzie brakuje dostępu do słońca, a powierzchnie są wilgotne.

Obszary przesiąknięte wilgocią stanowią dla glonów idealne warunki do rozwoju. Często w ich towarzystwie pojawia się także mech, jednak zdecydowanie gorsze są grzyby i pleśń, które są szkodliwe dla zdrowia.

Najczęściej zielony nalot można zauważyć na północnych i wschodnio-północnych ścianach budynków. Szczególnie warto przyjrzeć się tym powierzchniom, które wcześniej nie zostały właściwie zabezpieczone przed wodą i mogą być narażone na ciągłą wilgoć. Narażone są również betonowe podjazdy.

Jeśli zauważymy obecność zielonego nalotu, trzeba działać jak najszybciej. Glony, grzyby i pleśń rozprzestrzeniają się w szybkim tempie, a gdy tynk został wcześniej pokryty farbą o ograniczonej przepuszczalności, zielonego nalotu wkrótce może być jeszcze więcej.

Produkt z kuchni pomoże w walce z glonem na elewacji domu

Aby usunąć glony, nie trzeba sięgać po specjalistyczne środki chemiczne ani głowić się nad skomplikowanymi domowymi mieszkankami, które poradzą sobie z tym problemem. Najlepszym sposobem jest sięgnąć po ocet, który zmieni odczyn pH i w ten sposób wyeliminuje zielony nalot ze ścian budynku. Jak go zastosować? Należy rozcieńczyć 2 litry octu o stężeniu 10 proc. z pięcioma litrami wody.

Ten prosty zabieg sprawi, że nie tylko pozbędziesz się glonów, ale także skutecznie usuniesz wykwity wapienne, zabrudzenia po pyle budowlanym oraz osady po wodzie. Mieszanka octowa doskonale sprawdzi się przy czyszczeniu elewacji klinkierowych, ceglanych, gresu ceramicznego, tynku cienkowarstwowego oraz blachy. W przypadku usuwania glonów warto przelać preparat z octem do myjki ciśnieniowej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (33)
Zobacz także