UrodaWieczorna pielęgnacja skóry

Wieczorna pielęgnacja skóry

Codziennie rano przed nałożeniem makijażu nakładasz na twarz serum i krem. Wiesz, jaki masz rodzaj cery i umiejętnie dobierasz kosmetyki, by zaspokoić jej wszystkie potrzeby. Wierzysz, że uda ci się opóźnić procesy starzenia. Twoje starania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeżeli zapomnisz o pielęgnacji wieczornej.

02.01.2015 | aktual.: 05.01.2015 09:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Codziennie rano przed zrobieniem makijażu nakładasz na twarz serum i krem. Wiesz, jaki masz rodzaj cery i umiejętnie dobierasz kosmetyki, by zaspokoić jej wszystkie potrzeby. Wierzysz, że uda ci się opóźnić procesy starzenia. Twoje starania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, jeżeli zapomnisz o pielęgnacji wieczornej.

„Rano pielęgnacja powinna się skupiać na tym, by zapewnić skórze maksymalną ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wieczorem zaś koncentrujemy się na regeneracji i odnowie” – wyjaśnia Neil Sadick, profesor dermatologii z Weill Cornell Medical College. To dlatego większość kosmetyków o właściwościach anti-aging działa najlepiej w nocy, gdy nasze skóra intensywnie pracuje. Komórki dzielą się wówczas szybciej. Skóra regeneruje się i jest bardziej elastyczna. Pewne składniki kosmetyków mogą wykorzystać zachodzące procesy biologiczne i przynieść bardzo pozytywne efekty. Oczywiście nie oznacza, to że powinnyśmy przed zaśnięciem nałożyć na twarz kilka różnych kremów. Wystarczy wybrać specyfiki, które w swoim składzie zawierają wartościowe substancje.

Retinol i retinoidy

Retinoidy zwiększają produkcję kolagenu, który pomaga zmniejszyć zmarszczki i przebarwienia. Po krem zawierający ten cudowny składnik najlepiej sięgać przed snem. Retinoidy, stosowane w ciągu dnia mogą sprawić, że skóra będzie bardziej wrażliwa na słońce. Gdy używasz kosmetyków na bazie retinolu w pielęgnacji wieczornej, rano przed wyjściem z domu koniecznie nałóż na twarz krem z filtrem.

Woda

Skóra traci wodę w czasie snu. Jeśli nie uzupełnimy tych niedoborów, nasza twarz nie będzie rano wyglądać dobrze. Dlatego nie powinno się zapominać o kremie nawilżającym przed snem. Sprawdź skład kosmetyku, czy znajduje się w nim (na pierwszym lub drugim miejscu) woda, Ważne są też gliceryna lub kwas hialuronowy, które wiążą jej cząsteczki. By wzmocnić efekt nawilżenia, można dodatkowo spryskać skórę wodą termalną w sprayu.

Alfa-hydroksykwasy (AHA)

Niezwykle skuteczne składniki (m.in. kwas glikolowy i mlekowy), które opóźniają procesy starzenia. Złuszczają skórę i stymulują odnowę biologiczną komórek. Chociaż wiele kremów na dzień zawiera kwasy AHA, kosmetolodzy zalecają stosować tego typu kosmetyki w pielęgnacji wieczornej i to nie częściej niż raz w tygodniu. Używane zbyt często mogą podrażnić skórę.

Witamina C

Powszechnie wiadomo, że wzmacnia odporność. W kosmetykach stosuje się ją po to, by odżywiła i zregenerowała zmęczoną cerę oraz zwiększyła produkcję kolagenu. Kurz, spaliny i inne zanieczyszczenia, z którymi mamy do czynienia w ciągu dnia, mogą osłabić działanie witaminy C. W czasie snu skóra lepiej absorbuje ten cenny składnik.

Herbata

Ekstrakty herbaty to jedne z najlepszych przeciwutleniaczy. Dobrze chronią skórę przed zanieczyszczeniem i negatywnym wpływem codziennego stresu. Najlepiej korzystać z nich w godzinach wieczornych, ponieważ skóra jest wtedy zrelaksowana i mniej narażona na szkodliwe wolne rodniki. Można smarować twarz kremami, które mają w swoim składzie ekstrakty z herbaty lub robić okłady z herbaty na oczy, by zniwelować opuchliznę i cienie.

Peptydy

Proces odnowy komórek jest najbardziej wzmożony wieczorem. Peptydy mogą go jeszcze bardziej stymulować. Poza tym w czasie snu podnoszą też poziom produkcji kolagenu. Kremów na bazie peptydów nie powinno stosować się w ciągu dnia, gdyż mają dosyć gęstą konsystencję i utrudniają wykonanie makijażu.

Czynniki wzrostu

Coraz bardziej popularne składniki kosmetyków to EGF (czynnik wzrostu naskórka) i TGF (stymulujący wzrost komórek, skóry i nowych naczyń krwionośnych). Pobudzają produkcję kolagenu. Nie warto używać kremów, które zawierają czynniki wzrostu, w ciągu dnia ponieważ pewne składniki zawarte m.in. w podkładzie lub kremach z filtrem UV mogą obniżać ich działanie. Najlepiej sięgać po nie wieczorem, gdy nie mamy makijażu na twarzy i nie potrzebujemy ochrony przed słońcem.

Olej z jojoby

Ten mocno nawilżający olej wchłania się przez kilka godzin, dlatego kosmetyki w których występuje, są zbyt tłuste, by używać ich na dzień - mogą też zapychać pory. W ciągu nocy skóra produkuje mniej substancji tłuszczowych, więc lepiej przyswaja kosmetyki, które zawierają oleje.

Na podstawie womansday.com

(mb/mtr), kobieta.wp.pl

Polecamy także:

Komentarze (21)