"Wiejskie" imię? Nosi je coraz więcej młodych Polek

Było trzecim najczęściej nadawanym imieniem dla dziewczynek w 2022 roku. Lecz na jednym z forów internetowych pojawiła się wątpliwość, czy nie jest "wiejskie". Wyjaśniamy zatem jego pochodzenie.

Imię Hanna jest bardzo popularne wśród dziewczynek
Imię Hanna jest bardzo popularne wśród dziewczynek
Źródło zdjęć: © Getty Images | Frank Rothe

07.10.2023 | aktual.: 07.10.2023 16:59

Jaka moda panuje obecnie, jeśli chodzi o imiona dla dzieci? Przychodzimy z konkretnymi statystykami. W 2022 roku najpopularniejszymi imionami dla chłopców były: Antoni, Jan oraz Aleksander. Natomiast najwięcej dziewczynek zyskało imiona: Zofia, Zuzanna oraz Hanna. To ostatnie zostało nadane aż 5261 córkom.

Hanna to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce

Mamy mogą zatem obawiać się, iż jest ono zbyt popularne czy oklepane. Lecz okazuje się, że pojawia się co do niego jeszcze inna wątpliwość. Chodzi o wiejskie skojarzenia. Cała sprawa rozegrała się na jednym z internetowych forów.

"Nam się podoba, ale w rodzinie jest dużo głosów, że to wiejskie imię, że okropne, że źle się kojarzy. Naciski są strasznie silnie, więc postanowiłam poznać wasze zdanie – z czym się wam kojarzy to imię? Podoba się wam?" – napisała pewna internautka, nawiązując do imienia Hanna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaciekawiona przyszła mama otrzymała konkretne odpowiedzi. "Nie daj się rodzinie – wybraliście bardzo ładne imię. Pasuje zarówno do małej dziewczynki, jak i do dorosłej kobiety i nie jest oklepane" – brzmi jedna z opinii. "Jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy, że moje imię jest wiejskie. Ja je lubię. Ma różne użyteczne formy, dostojna Hannę, potoczna Hankę, milusińską Hanuś. Jestem zadowolona z mojego imienia" – napisała stanowczo inna kobieta.

Pochodzenie imienia Hanna

Rzeczywistość jest taka, iż imię Hanna powstało od hebrajskiego słowa "channah", co oznacza "wdzięk" lub "łaskę". Najstarszy znany zapis tego imienia w Polsce datuje się na rok 1311. W naszym kraju było od zawsze niezwykle popularne i pojawiało się we wszystkich klasach społecznych. Nosiły je zarówno chłopki oraz mieszczki, jak i szlachcianki czy kobiety pochodzenia królewskiego.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)