Wiek metaboliczny - co oznacza? Jak obliczyć wiek metaboliczny?
23.11.2018 22:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiek metaboliczny określa biologiczny wiek organizmu, czyli informuje nas o tym, na ile lat rzeczywiście czuje się nasz organizm. Związany jest z przemianą materii oraz składem ciała. Jeżeli wiek metaboliczny jest większy niż wiek rzeczywisty, należy zmienić nawyki żywieniowe i rozpocząć treningi. Jak obliczyć wiek metaboliczny?
Wiek metaboliczny - co to jest?
Wiek metaboliczny to obraz tego, na ile lat czuje się nasz organizm. W rzeczywistości możemy mieć 25 lat, ale organizm - np. 43 lata. Wiek metaboliczny informuje nas o rzeczywistym stanie naszego organizmu, jego kondycji, zdolności tkanek do regeneracji oraz tempie przemiany materii (metabolizmu).
Metabolizm to ogół reakcji chemicznych zachodzących w organizmie, których zadaniem jest wykorzystanie energii i składników odżywczych z pożywienia w celu podtrzymania procesów życiowych.
Wiek metaboliczny zależy od takich czynników, jak styl życia, aktywność fizyczna, dieta czy równowaga hormonalna. Ważne jest, aby nasz wiek metaboliczny był tożsamy z wiekiem metrykalnym. Niestety coraz więcej osób boryka się z przedwczesnym starzeniem i zbyt dużym wiekiem metabolicznym.
Jak obliczyć wiek metaboliczny?
Wiek metaboliczny można obliczyć, korzystając z wagi z funkcją analizy składu ciała. Tego rodzaju wagi dostępne są w gabinetach dietetycznych, medycznych lub na siłowni. Cena badania u dietetyka wynosi ok. 50 zł.
Wagę z analizą składu ciała można również kupić - ceny zaczynają się od 250 zł. Zmierzy ona nie tylko masę ciała i wiek metaboliczny, ale też zawartość tkanki tłuszczowej, masę mięśniową, całkowitą zawartość wody w organizmie, poziom wisceralnej tkanki tłuszczowej, masę kości, wskaźnik BMI (Body Mass Index) oraz dzienne zapotrzebowanie na kalorie (Daily Calorie Intake).
Tak dokładne informacje pozwolą kontrolować i monitorować efekty odchudzania lub przybierania na masie (jeżeli zmagamy się ze zbyt niską masą ciała). Warto pamiętać, że w przypadku osób z problemami hormonalnymi, np. chorą tarczycą, wynik może być zawyżony. Aby uzyskać jak najdokładniejszy wynik wieku metabolicznego organizmu, należy: dzień przed pomiarem zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego, przed badaniem nie pić herbaty ani kawy, 3 godziny przed pomiarem nie spożywać pokarmów ani płynów.
Czy można obniżyć wiek metaboliczny?
Należy pamiętać, że zmniejszenie wieku metabolicznego to proces i może potrwać nawet kilka miesięcy. Aby obniżyć wiek metaboliczny, należy przestrzegać trzech głównych zasad:
- racjonalna dieta odchudzająca - oparta na 5 małych posiłkach dziennie zawierających odpowiednią ilość białka, warzyw, tłuszczy i złożonych węglowodanów. Prawidłowe tempo odchudzania powinno wynosić 0,5-1 kg tygodniowo.
- aktywność fizyczna - pozwoli na zbudowanie masy mięśniowej i pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Wystarczy 30 min dziennie, aby po kilku miesiącach zobaczyć rezultaty.
- odpowiednie nawodnienie organizmu - warto spożywać minimum 2 l wody dziennie. Nasz organizm składa się z 60-70 proc. wody. Prawidłowe nawodnienie pozwala m.in. zwiększyć masę mięśniową.