Gdzie wyrzucić szczoteczkę do zębów? Nagminny błąd

Coraz więcej osób zastanawia się, jak prawidłowo pozbyć się starej szczoteczki do zębów. Choć temat wydaje się błahy, okazuje się, że właściwa segregacja czasem sprawia problemy.

Szczoteczki
Szczoteczki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Zużyte szczoteczki do zębów, mimo że na pierwszy rzut oka wydają się być mało kłopotliwym odpadem, w rzeczywistości mogą stwarzać pewne trudności podczas segregacji. Polsce zasady te są jasno określone, ale nie każdy z nas wie, co zrobić z takimi drobnymi przedmiotami codziennego użytku.

Gdzie wyrzucić starą szczoteczkę?

Stara szczoteczka do zębów często wyrzucana jest do śmieci dosyć bezrefleksyjnie. Niestety - bardzo często popełniamy błąd, wyrzucając ją do plastiku. Okazuje się jednak, że powinna ona trafiać do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rośliny przed urlopem. Co zrobić, by nie wyschły podczas nieobecności

Podobnie jak inne środki higieny osobistej, takie jak gąbki, maszynki do golenia czy patyczki do uszu, szczoteczki do zębów nie nadają się do recyklingu w tradycyjny sposób.

Recykling szczoteczki – czy to w ogóle możliwe?

Chociaż segregacja zużytych szczoteczek do zębów jest łatwa, to nie oznacza, że nie istnieją sposoby na ich recykling. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasza szczoteczka miała szansę na drugie życie, musimy wykonać kilka dodatkowych kroków.

Aby umożliwić jej poddanie recyklingowi, należy rozdzielić włosie szczoteczki od rączki. W takim przypadku włosie umieszczamy w pojemniku na odpady zmieszane, natomiast plastikowa rączka trafia do żółtego kosza na tworzywa sztuczne. To jednak wymaga nieco więcej wysiłku.

Gdzie wyrzucić szczoteczkę do zębów?

Z roku na rok rośnie popularność szczoteczek bambusowych, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych plastikowych modeli. Te naturalne szczoteczki są chwalone za swoją przyjazność dla środowiska, ponieważ ich rączki mogą być kompostowane. W przeciwieństwie do szczoteczek plastikowych, które rozkładają się przez setki lat, bambus, z którego produkowane są te szczoteczki, rozkłada się w ciągu kilku miesięcy.

Jednak nawet w przypadku bambusowych szczoteczek, problemem pozostaje włosie, które, podobnie jak w tradycyjnych szczoteczkach, nie jest biodegradowalne. W związku z tym włosie należy nadal usunąć przed wyrzuceniem szczoteczki. Zwykle jest ono wykonane z tworzywa sztucznego, co sprawia, że musi trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
sprzątanierecyklingśmieci

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)