GotowaniePrzepisyWielkanoc w Europie

Wielkanoc w Europie

Wielkanoc w Europie
21.03.2008 16:10, aktualizacja: 28.06.2010 15:26

W Polsce najważniejszym posiłkiem Świąt Wielkanocnych jest śniadanie. Na stole obowiązkowo pojawić się muszą jajka–pisanki, rzeżucha, chleb, biała kiełbasa, wędzona szynka, chrzan, sól, maślany lub cukrowy baranek, babka, mazurek a często również żurek.

W Polsce najważniejszym posiłkiem Świąt Wielkanocnych jest śniadanie. Na stole obowiązkowo pojawić się muszą jajka–pisanki, rzeżucha, chleb, biała kiełbasa, wędzona szynka, chrzan, sól, maślany lub cukrowy baranek, babka, mazurek a często również żurek. Tak to wygląda u nas. A co z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego jadają mieszkańcy innych krajów?

Ostern

Także w Niemczech śniadanie jest bardzo ważnym punktem obchodów Świąt. Za naszą zachodnią granicą je się jajka z grüne Soße (zielonym sosem, na który składają się: jajka na twardo, rzeżucha, pietruszka, szczypiorek, koperek, estragon, ogórecznik, szczaw, trawa cytrynowa, cebula, ocet, olej, śmietana, jogurt, sól, pieprz, cukier, a czasem lubczyk, szpinak i liście stokrotek) i szynkę. Jajka maluje się głównie na zielono. Na obiad serwuje się zwykle udziec jagnięcy pieczony w ziołach.

Pääsiäinen

Na fińskich stołach znajdziemy jajka, dania z drobiu i jagnięciny. Potrawą nierozerwalnie związaną z Wielkanocą jest pascha – rodzaj deseru z twarogu i/lub mleka, śmietany, masła, żółtek, z dodatkiem wanilii i bakalii, który do Finlandii przywędrował z Rosji. Jednak tradycyjną fińską słodkością jest mämmi, dawniej przygotowywane w pojemniku wykonywanym z kory drzewnej. Mämmi to rodzaj ciemnej owsianki zrobionej z mąki żytniej i słodu. Obecnie deser ten piecze się w średnio rozgrzanym piekarniku, w kartoniku, który z powodzeniem zastępuje brzozową korę. Podaje się go z cukrem i śmietaną.

Πάσχα

Tradycyjnymi greckimi wielkanocnymi daniami, jedzonymi na śniadanie w Niedzielę Wielkanocną są: magiritsa – zupa z flaków jagnięcych, zagęszczana avgolemono (sosem z bulionu, żółtek, soku cytrynowego), pomalowane na intensywny czerwony kolor (symbolizujący krew Chrystusa) jajka oraz chleb tsoureki (znany również pod nazwą lambropsomo) – pleciony, przypominający naszą chałkę, posypany sezamem, zdobiony często pączkami róży, zawdzięczający swój specyficzny smak mahlab – przyprawie uzyskiwanej z nasion wiśni wonnej. Czasem lambropsomo dekoruje się czerwonymi pisankami – wtykając je w ciasto przed pieczeniem. Słodycze przygotowywane na Wielkanoc to koulouria (ciasteczka maślane) i flaounes (rodzaj sernika).

ZOBACZ TEŻ:

Rzeczą, którą w Wielkiej Brytanii je się podczas Wielkanocy jest ciasto simnel cake – pieczone z dodatkiem marcepana, z bakaliami, ozdobione również marcepanem (na wierzchu simnel cake układa się 11 kulek tego specjału, na cześć 11 wiernych Chrystusowi apostołów). Innym kulinarnym wyznacznikiem Świąt Zmartwychwstania są hot cross buns – słodkie drożdżowe bułeczki, do których dodaje się rodzynki. Hot cross buns mogą być przyprawione cynamonem, gałką muszkatołową, kolendrą, zielem angielskim, szafranem. Na wierzchu bułeczki znajduje się symbol krzyża. Brytyjczycy jajka malują na jasne kolory – odnoszące się do światła, Słońca i wiosny. Na obiad je się pieczoną na ruszcie jagnięcinę z sosem miętowym, ziemniaki i zielony groszek.

Pascua

Wielkanoc w Hiszpanii jest słodka i smakuje torrijas – kawałkami ciepłego, moczonego w mleku, jajkach i cukrze chleba. Tak przygotowane pajdy smaży się na oliwie z oliwek i posypuje cukrem i cynamonem lub polewa się winem, słodkim syropem bądź miodem. Inną tradycyjną słodkością są monas de Pascua – czekoladowe figurki z niespodzianką w środku. Flores de Samana Santa, kolejny wielkanocny smakołyk, to ciastka w kształcie kwiatów, smażone w głębokim tłuszczu.

Húsvét

Stare przysłowie mówi: „Polak Węgier dwa bratanki”. Porzekadło to doskonale sprawdza się w odniesieniu do Postu i Świąt Wielkiej Nocy, które na Węgrzech celebruje się bardzo podobnie jak u nas. Madziarowie, tak jak my, dzień przed Środą Popielcową świętują ostatki a w Wielki Piątek zachowują ścisły post. Na śniadanie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego je się wiktuały, które dzień wcześniej zostały poświęcone: wędzoną szynkę, pisanki, babkę. W święconce czasem znajduje się również wino. Innymi ciastami przygotowywanymi z okazji Wielkanocy są rolady: makowa lub z orzechami włoskimi.

Pasqua

We Włoszech z okazji Wielkiej Nocy na stołach królują jajka pod postacią pisanek oraz jako składnik wielu dań, takich jak np. brodetto Pasquale – zupa na bazie bulionu wołowo-jagnięcego z dodatkiem parmezanu, majeranku, soku z cytryny i białego pieprzu, zagęszczana żółtkami i chlebem. Columba Pasquale to coś, dla amatorów słodkości – rodzaj lekkiego, słodkiego, drożdżowego chleba w kształcie gołębia. Swój charakterystyczny smak columba Pasquale zawdzięcza miodowi, rodzynkom, kandyzowanym owocom i migdałom. Na wielkanocny obiad Włosi jedzą na przystawkę smażone karczochy (carcifi fritti), na danie główne – pieczone jagnię lub koźlę (capretto o agnellino al forno) lub gulasz koźlęcy z serem, jajkami i groszkiem (capretto cacio e nova).

ZOBACZ TEŻ:

Źródło artykułu:WP Kobieta