Wielu podaje błędny wynik. Kłania się podstawowa zasada

Wielu podaje błędny wynik. Kłania się podstawowa zasada

Jaka jest prawidłowa odpowiedź matematycznego działania?
Jaka jest prawidłowa odpowiedź matematycznego działania?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
27.06.2023 12:36, aktualizacja: 27.06.2023 13:04

Czy zadanie z podstawówki może wywołać emocje wśród internautów? Wszystko wskazuje na to, że odpowiedź na pytanie jest twierdząca. Proste matematycznie równanie sprawiło, że wiele osób zaczęło kwestionować, czy uważało na lekcjach. Jakie jest prawidłowe rozwiązanie?

Wygląda na łatwiznę - dzielenie, dodawanie, działanie w nawiasie to zadania, z którymi zapoznajemy się już na etapie szkoły podstawowej. Chyba jednak w miarę upływu lat i ciągłego korzystania z kalkulatora niektórym wiedza dotycząca kolejności wykonywania obliczeń zwyczajnie umyka. Proste matematyczne zadanie wywołało bowiem sporą dyskusję w sieci. Jakie jest prawidłowe rozwiązanie?

W pamięci obliczą to najlepsi. Jaki wynik jest właściwy?

Proste zadanie matematyczne sprawiło, że wiele osób wróciło do podstawowych zasad matematycznych. Jedną z nich jest kolejność wykonywania działań. Pominięcie tej reguły sprawia, że nasz wynik będzie zupełnie inny od tego właściwego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

48:2(9+3). To prosto zapowiadające się działanie sprawiło niektórym osobom nie lada problem. Aby dobrze je rozwiązać, należy pamiętać, że w takim przypadku liczyć zaczynamy od działania w nawiasie. Później przechodzimy do dzielenia i mnożenia, które wykonujemy już od lewej do prawej. To właśnie pominięcie faktu, że na początku należy zabrać się za nawias, powoduje, że wiele osób podaje błędny wynik.

Tak szybko wykonasz zadanie bez kartki. Trenuj liczenie w pamięci

Wiele osób wykorzystuje podobne matematyczne łamigłówki do treningu głowy i logicznego myślenia. W jaki sposób szybko obliczyć prawidłowy wynik w pamięci? Oto rozwiązanie działania krok po kroku:

9+3=12.

48:2 x 12 = 24 x 12 = 288

W jaki sposób szybko obliczyć działanie w pamięci? Mnożenie możemy szybko rozbić na prostsze czynniki.

24 x 12 = 20 x 10 + 20 x 2 + 4 x 10 + 4 x 2

Takie rozbicie może pomóc w szybkim obliczeniu zadania bez konieczności włączania kalkulatora, czy też zapisywania działania na kartce. Udało się wam uzyskać prawidłowy wynik?

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (245)
Zobacz także