Wielu Polaków żyje bez seksu. Powody mogą zadziwiać

Samotność nie jest jedynym powodem braku seksu
Samotność nie jest jedynym powodem braku seksu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

15.06.2023 15:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dla jednych jest największą przyjemnością, dla innych partnerskim obowiązkiem w stworzeniu rodziny. Niektórzy ludzie wcale go nie potrzebują. Co sprawia, że nie odczuwamy potrzeby seksu? Najnowsze badania nieco rozjaśniają tę kwestię.

Zbigniew Lew-Starowicz to polski psychiatra, psychoterapeuta, seksuolog, a także profesor nauk medycznych. W ostatnim materiale, który ukazał się na portalu "Wprost’, zradził, ilu Polaków nie uprawia seksu, a także jakie są przyczyny, które za tym stoją. Psycholog w latach 1992-2017 przeprowadził badania, z których wynika, że wśród Polaków w wieku od 18 do 75 lat aż 22 proc. to osoby nieaktywne seksualnie.

Polki czy Polacy - kto nie uprawia seksu?

Ochota na seks zależna jest m.in. od wieku. Badani w wieku 25-34, tylko w 13,9 proc. deklarowali, że nie są aktywni seksualnie, z kolei osób w wieku 50-60 lat było już 24 proc. Wśród badanych pojawiły się również inne przyczyny. 27 proc. mężczyzn i 6 proc. kobiet podało, że powodem braku życia intymnego są problemy zdrowotne. Brak partnera wskazało 46 proc. mężczyzn oraz 53 proc. kobiet.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oprócz tego 13 proc. kobiet oraz 11 proc. mężczyzn przyznała, że ich partnerzy nie mają ochoty na seks. Lew-Starowicz zauważa jeszcze jedną grupę respondentów. 16 proc. kobiet oraz 28 proc. mężczyzn jako przyczynę podało - brak potrzeb seksualnych. 

Co może wpływać na brak potrzeby seksu?

Przede wszystkim wpływ na brak potrzeb seksualnych, mogą mieć uwarunkowania bio-psycho-społeczne tj. aseksualność, depresja, zaburzenia pożądania, traumy i fobie.

"Czynniki psychologiczne to: niska samoocena, przeżycie traumy w dzieciństwie, doświadczenie seksualnej przemocy, urazowe relacje w związkach, przykre doświadczenia seksualne, lęki i fobie wiążące się z seksem, rygorystyczne wychowanie w rodzinie" - zaznaczył psycholog w materiale.

Oprócz tego badani wskazali, że przyczyną jest negatywnie nastawiony rygoryzm religijny, a także wpływ różnych używek np. narkotyków lub alkoholu.

Według badań Lwa-Starowicza, respondenci uważają, że brak potrzeby seksu nie jest dla nich problemem. Niektórzy z nich wprost stwierdzili, że "seks jest przereklamowany" oraz że "są inne przyjemności w życiu". Wiele osób dobrze czuje się z brakiem seksu i odczuwa wolność od jego przymusu. Osoby, które nie mają ochoty na zbliżenia, a angażują się uczuciowo, nie widzą problemów w stworzeniu "białego związku". 

"Jeżeli podobne oczekiwania ma druga osoba, to taki związek może być udany i znam takie" - dodał na zakończenie Lew-Starowicz.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (59)
Zobacz także