Wilgoć w domu zniknie w mig. Wystarczy tani produkt z kuchni

Nadmierna wilgoć w domu to poważny problem, z którym zmaga się wiele osób. Przyczyny mogą być różne - często jest to niesprawna wentylacja, a także błędy, które popełniamy, jak brak wietrzenia mieszkania. Na szczęście do walki z zawilgoceniem nie potrzeba drogich specyfików - wystarczą proste domowe triki.

Wysoka wilgoć w mieszkaniu może prowadzić do rozwoju pleśni
Wysoka wilgoć w mieszkaniu może prowadzić do rozwoju pleśni
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Wilgoć w mieszkaniu to duży problem zwłaszcza w łazience czy w kuchni, a także w pomieszczeniach, w których mamy niesprawną wentylację. Może prowadzić do rozwojów pleśni, grzybów oraz roztoczy. One z kolei powodują wiele problemów zdrowotnych takich jak rozwój alergii, bóle głowy i żołądka, katar, a także ogólne zmęczenie.

Duża wilgoć w mieszkaniu to kłopot. Oto dwa skuteczne sposoby

Nadmierna wilgoć w pomieszczeniu na szczęście jest możliwa do usunięcia domowymi sposobami, które zadziałają podobnie jak specjalne pochłaniacze. Najtańsze jest użycie sody oczyszczonej lub soli. Należy po prostu wsypać ją do miseczki, przykryć gazą, a następnie postawić w miejscach, które są narażone na zbyt wysoki poziom wilgoci. Zarówno soda, jak i sól będą wchłaniać wilgoć jak gąbka. Kiedy proszek zmieni się w bryłki i stanie się twardy, wystarczy go wymienić.

Bardzo prostą sztuczką, dzięki której pozbędziemy się nadmiaru wilgoci, jest również wykorzystanie ryżu, który ma naturalne właściwości higroskopijne. Wystarczy tylko wypełnić woreczek lub zużytą skarpetę lub pończochę ziarenkami. Dodatkowo warto skropić ryż ulubionym olejkiem eterycznym, na przykład lawendowym lub eukaliptusowym - dzięki temu w domu będzie unosił się przyjemny zapach.

Tak zmniejszysz wilgotność w mieszkaniu. Pamiętaj o kilku zasadach

Jak nie dopuścić do wysokiej wilgoci w mieszkaniu? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy wentylacja i ogrzewanie działają, a także czy mamy odpowiednio szczelne okna. Dobrze też regularnie wietrzyć cały dom i utrzymywać w nim prawidłową temperaturę, czyli około 20 stopni Celsjusza.

Zmniejszenie wilgotności w mieszkaniu będzie też możliwe dzięki prostym trikom, takim jak korzystanie z przykrywek i z okapu podczas gotowania. Pamiętajmy też o tym, żeby w miarę możliwości suszyć pranie w przeznaczonym do tego pomieszczeniu. Jeśli to niemożliwe, róbmy to na zewnątrz lub przy uchylonym oknie i nigdy nie kładźmy wilgotnego prania na kaloryferze.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)