Sekretny patent hydraulików. Wlej do odpływu i poczekaj

Sekretny patent hydraulików. Wlej do odpływu i poczekaj

Jak odetkać zlew?
Jak odetkać zlew?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
01.03.2024 08:54, aktualizacja: 07.03.2024 09:49

Zatkany zlew to problem, który potrafi skutecznie zepsuć humor każdemu z nas. W takich sytuacjach, większość sięga po popularny udrażniacz rur. Jednakże, według fachowców z branży hydrauliki, istnieją znacznie lepsze i skuteczniejsze sposoby na udrożnienie odpływu.

Zlewy nie zatykają się z dnia na dzień. Zazwyczaj jest to proces długotrwały, wynikający z zaniedbań. Najczęstszą przyczyną są resztki jedzenia, tłuszczu, włosów, drobnych przedmiotów czy też papierowych środków higienicznych, takich jak na przykład waciki kosmetyczne. Dlatego powinniśmy na co dzień dbać, by jak najmniej takich elementów dostawało się do środka. Ale co zrobić, kiedy zlew już jest zatkany?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zatkanie zlewu jest łatwe do zauważenia. Woda przestaje schodzić, z rur wydobywa się bulgotanie, a z odpływu nieprzyjemny zapach. Zamiast od razu sięgać po popularny środek, warto zastosować nieco mniej inwazyjne metody. Są one zdecydowanie bardziej ekologiczne i bezpieczne dla naszego środowiska.

Jak szybko odetkać zlew?

Do przygotowania domowego udrażniacza do zlewu potrzebujesz jedynie octu i sody oczyszczonej. Zarówno ocet, jak i soda to produkty, które większość z nas ma zawsze w domu. Jak przygotować taką mieszankę? Wystarczy wymieszać 500 ml octu z czterema łyżkami sody oczyszczonej. Soda i ocet wchodzą w reakcję chemiczną, więc miksturę należy wlać do odpływu natychmiast po przygotowaniu. Następnie, zagotuj cały czajnik wody, czyli około 1,5 litra i wlej wrzątek do odpływu. Mieszanka sody i octu powinna "wyżreć" zalegające w odpływie resztki.

Alternatywą dla sody i octu może być kwasek cytrynowy. Wystarczy wsypać dwa małe opakowania kwasku do odpływu, a następnie zalać go gorącą wodą. Kwasek cytrynowy rozpuści resztki jedzenia czy tłuszczu, które zalegają w rurach.

Mechaniczne odtykanie zlewu

Kiedy domowe sposoby nie przynoszą efektu, niezbędne jest czyszczenie mechaniczne. Najlepiej jest zacząć od najprostszych sposobów - dobrym rozwiązaniem jest użycie gumowej przepychaczki. Ten sposób pozwala pozbyć się się nadmiaru stojącej w odpływie wody. W trakcie przepychania należy pamiętać o zatkaniu jedną ręką otworu przelewowego.

Jeśli przepychaczka nie przynosi oczekiwanych rezultatów, trzeba sięgnąć po narzędzie większego kalibru. Takim narzędziem jest spirala kanalizacyjna. Można ją nabyć w sklepach z artykułami budowlanymi, na dziale hydraulicznym. Spiralę należy wprowadzić do odsłoniętego syfonu i posuwistym ruchem przepychać rurę. Do tego zabiegu potrzebne są dwie osoby — jedna musi trzymać sprężynę, druga wprowadzać ją do instalacji hydraulicznej.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (32)
Zobacz także