Wsyp do odpływu i przykryj. Sprytny myk na zatkany zlew

Wsyp do odpływu i przykryj. Sprytny myk na zatkany zlew

Tani i szybki myk na czysty zlew
Tani i szybki myk na czysty zlew
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
31.01.2024 10:02, aktualizacja: 31.01.2024 11:01

Do zlewu trafiają rozmaite resztki jedzenia, słodkie płyny, tłuszcze i fusy z kawy, które z czasem zatykają odpływ. Jak sobie skutecznie poradzić z tym problemem? Najlepsze są proste i tanie domowe sposoby.

Nawet w najbardziej zadbanej i czystej kuchni prędzej czy później pojawia się problem z zatkanym odpływem, z którego też zaczyna się wydobywać nieprzyjemny zapach. Przez nieuwagę albo przypadkiem dostaje się tam sporo odpadków, które później zalegają i gniją w rurach. Wystarczy chwila nieuwagi lub jeden niedbały domownik – i oto mamy kłopot do rozwiązania. Na szczęście nie jest potrzebny fachowiec ani chemia, z zatkanym zlewem łatwo poradzimy sobie sami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zadbaj o czystość

Zawsze lepiej przeciwdziałać niż leczyć. Wielu problemów unikniemy, jeśli po prostu będziemy dbać o czystość i regularnie sprzątać kuchnię, pamiętając o zlewie. Nigdy nie wylewajmy tam tłuszczu po smażeniu, bo w ten sposób możemy nawet zniszczyć instalację. Ponieważ podczas zmywania naczyń trudno wyłapać wszystkie wpadające do odpływu resztki, zainwestujmy w specjalne sitko, które zablokuje im drogę.

Pamiętajmy też, że często winę ponosi stara i zawodna kanalizacja, w przypadku której rury zatykają się szybciej. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja mieszkania – z zatykającym się odpływem i przykrym zapachem częściej muszą się mierzyć osoby mieszkające na parterze.

Tani i szybki myk na udrożnienie rur

Jeśli zależy nam na szybkim odetkaniu rur, sięgnijmy po tanie i bezpieczne środki, które już mamy w domu. Na szczęście nie musimy stosować mocnych detergentów, które często są drogie, a do tego bywają nieskuteczne. Wystarczy wsypać do odpływu jedną pełną szklankę sody, a następnie zalać ją jedną szklanką octu. Ocet z sodą zabije szkodliwe drobnoustroje i zlikwiduje nieprzyjemny zapach. Przykrywamy odpływ talerzykiem, aby mieszanka miała szansę zadziałać. Na koniec obficie spłukujemy.

Skuteczne czyszczenie odpływu

Jeśli akurat nie mamy pod ręką sody oczyszczonej, to jeszcze nic straconego. Możemy ją z powodzeniem zastąpić zwykłą solą kuchenną, którą na pewno każdy ma w domu. W takim wypadku najpierw gotujemy pełen czajnik wody, po czym wsypujemy do odpływu pół szklanki soli i zalewamy wrzątkiem. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie proszku do pieczenia. Wystarczy wsypać całe opakowanie do odpływu, a następnie zalać wrzątkiem. Po 10 minutach spłukujemy wszystko wodą i cieszymy się efektem.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta