Wsadź cebulę do słoika. Po kilku dniach będziesz zachwycony

Świeży szczypiorek idealnie sprawdzi się w sałatkach i na kanapce, niestety szybko więdnie i traci swój smak. Jest jednak sposób, aby mieć stały dostęp do świeżego szczypioru i to nawet zimą.

Domowy sposób na wyhodowanie szczypiorku
Domowy sposób na wyhodowanie szczypiorku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

19.02.2024 | aktual.: 19.02.2024 15:56

Wartości odżywcze szczypiorku były doceniane już w średniowieczu. Wtedy też dziko rosnącą roślinę wykorzystywano głównie do celów leczniczych. Dziś jest stosowana w kuchni europejskiej, azjatyckiej oraz w Ameryce Północnej jako cenny dodatek do potraw.

Szczypiorek jest bogaty w witaminy, A, C oraz K, które wpływają na odporność oraz wzmacniają kości. Jest także źródłem miedzi, żelaza i magnezu, a oprócz tego poprawia profil lipidowy i działa przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczo. Jak więc cieszyć się tą niezwykłą rośliną przez cały rok? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na cebulę, która idealnie nada się do wyhodowania szczypioru.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jaka cebula nada się na wyhodowanie szczypioru?

Hodowla cebuli w warunkach domowych nie wymaga dużego wysiłku. Istnieją dwie główne jej metody - poprzez zasadzenie cebuli w doniczce z ziemią lub umieszczenie jej w pojemniku z wodą. Aby uprawa zakończyła się sukcesem, kluczowe jest wybranie właściwego rodzaju cebuli. Powinna ona być przede wszystkim bez żadnych uszkodzeń, plam czy oznak choroby.

Ważne jest również, aby była dojrzała i odpowiednio rozwinięta, co niekoniecznie oznacza, że musi być sporych rozmiarów. Zaleca się wybranie cebuli, która była wcześniej uprawiana w gruncie. Cebule kupione w sklepie również nadają się do pędzenia pod warunkiem, że są świeże i nieuszkodzone.

Jak wyhodować własny szczypior?

Polecaną metodą do pędzenia cebuli i wyhodowania własnego szczypiorku jest umieszczenie warzywa w słoiku wypełnionym wodą. Pamiętaj, żeby dobrać wielkość naczynia do kształtu cebuli, tak aby warzywo opierało się na brzegach słoika.

Kiedy już dobierzemy odpowiednie naczynie, należy wlać tyle wody, aby korzenie cebuli były zanurzone w wodzie. Teraz wystarczy umieścić słoik na parapecie lub w dobrze nasłonecznionym miejscu i regularnie wymieniać wodę, aby korzenie zawsze były zamoczone. Po kilku dniach z cebuli powinien zacząć wyrastać zielony szczypior.

Nieco inaczej wygląda sprawa w hodowaniu szczypioru w doniczce. W tej metodzie należy napełnić doniczkę do połowy ziemią, a następnie umieścić w niej cebulę tak, aby jej połowa znajdowała się powyżej poziomu podłoża. Ważne jest, by cebula była stabilna i nie przemieszczała się. Po odpowiednim zasadzeniu cebuli w doniczce należy podlać ją i postawić w nasłonecznionym miejscu. Kluczowe jest umiarkowane, ale systematyczne nawadnianie, co pozwoli nam niebawem cieszyć się świeżym, aromatycznym szczypiorem.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)