FitnessWoda w kolanie. Objawy i leczenie wysięku w stawie kolanowym

Woda w kolanie. Objawy i leczenie wysięku w stawie kolanowym

Woda w kolanie. Objawy i leczenie wysięku w stawie kolanowym
Źródło zdjęć: © 123RF
06.11.2018 20:21

Woda w kolanie to częsty problem zwłaszcza u osób intensywnie trenujących. Istnieją domowe sposoby na wyleczenie tej dolegliwości, ale nierzadko wymagana jest interwencja lekarska. Co to jest woda w kolanie i czym spowodowany jest wysięk?

Woda w kolanie - co to jest?

Woda w kolanie jest stanem patologicznym wynikającym z nadmiernego przeciążenia stawu kolanowego. Staw kolanowy zbudowany jest m.in. z torebki stawowej, która jest wypełniona płynem. Płyn w torebce stawowej odpowiada za minimalizowanie tarcia pomiędzy ruchomymi elementami stawu kolanowego. W momencie urazu kolana i naruszenia struktury stawu, podrażnieniu ulega błona maziowa, która zaczyna produkować nadmiar cieczy. Płyn wycieka do wnętrza stawu, prowadząc do stanu zapalnego, co objawia się opuchlizną i obrzękiem kolana.

Jakie są przyczyny wody w kolanie?

Najczęściej pojawiającą się przyczyną wody w kolanie jest przeciążenie stawu kolanowego. Kolano, tuż po stawie skokowym, jest najbardziej obciążanym stawem w ludzkim ciele. Na przeciążenia są narażeni sportowcy, zwłaszcza trenujący tenis, piłkę nożną, siatkówkę, jazdę na rowerze czy deskorolce.

Obciążeniem dla stawu kolanowego są także nadwaga i otyłość, zwłaszcza u osób, które rzadko podejmują aktywność fizyczną. Woda w kolanie pojawia się również po urazach mechanicznych stawu, takich jak złamania, zwichnięcia czy skręcenia.

Pojawienie się wody w kolanie może być także objawem rozwijającego się w organizmie stanu chorobowego. Płyn wysięka do stawu przy zapaleniach kości czy stawów, torbielach, nowotworach czy dnie moczanowej.

Jak rozpoznać wodę w kolanie?

Wodę w stawie kolanowym bardzo szybko można zdiagnozować przy pierwszych oględzinach kolana. Gromadząca woda powoduje obrzęk i kolano puchnie znacznie zwiększając swój rozmiar. Ponadto skóra wokół obrzęku jest rozpalona, ponieważ płyn gromadzi się w kolanie również po to, by schłodzić tkankę i uśmierzyć ból.

Wysięk do stawu objawia się także bólem kolana, który pojawia się w momencie wykonywania ruchów. Ból znika, gdy kolano zostaje odciążone. Woda w kolanie ogranicza ruchliwość stawu, co utrudnia, a czasem uniemożliwia zginanie i prostowanie nogi.

Jeśli wysięk spowodowany był urazem mechanicznym, na kolanie może pojawić się siniak. Zasinienie jest spowodowane pękniętymi naczyniami krwionośnymi.

Jak wyleczyć wodę w kolanie?

Opuchlizna, ból i sztywność kolana niezwłocznie powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Diagnoza wody w kolanie często wymaga wykonania zdjęcia rentgenowskiego.

Aby usunąć wodę ze stawu kolanowego, lekarz zazwyczaj wykonuje punkcję kolana. Zabieg polega na wprowadzeniu igły w okolicy stawu i odciągnięciu wody przy użyciu strzykawki. Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, więc dla pacjenta jest bezbolesny.

Konsystencja i barwa płynu odsączonego z kolana to informacja dla lekarza o ewentualnej chorobie i stanie zapalnym. Lekarz decyduje o przesłaniu próbki do dalszych badań, jeśli podejrzewa u pacjenta dnę moczanową, infekcję lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Domowe sposoby na wodę w kolanie

Znane są domowe sposoby, które łagodzą objawy wody w kolanie. Aby załagodzić ból, nogę należy ułożyć tak, by kolano znajdowało się wyżej niż biodro. Ból i obrzęk można zredukować zimnym okładem z lodu owiniętym w ręcznik. Na opuchnięte kolano stosuje się także okłady z octu, surowego ziemniaka czy liści kapusty.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także