FitnessWolno chodzisz? Zmierzasz w stronę prawdziwej tragedii

Wolno chodzisz? Zmierzasz w stronę prawdziwej tragedii

Wolno chodzisz? Zmierzasz w stronę prawdziwej tragedii
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Paulina Brzozowska

01.09.2017 15:00, aktual.: 01.09.2017 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osoby, które bardzo wolno chodzą, narażają się nie tylko na zirytowanie tych, którzy akurat się spieszą. Wygląda na to, że osoby, które przemieszczają się w ślimaczym tempie, są bardziej narażone na śmierć spowodowaną chorobami układu krążenia.

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu w Leicester dowiódł, że osoby chodzące powoli mają niemal dwukrotnie większą szansę na zgon z powodu chorób serca. Badanie dotyczyło 420 727 dorosłych, zdrowych osób, które były poddane stałej obserwacji przez 6 lat. W tym czasie monitorowano funkcjonowanie ich układu krążenia i serca. Wyniki nie były łaskawe dla wolno chodzących.

Grupa ta niemal 2,4 raza częściej cierpiała z powodu zawałów, miażdżycy i innych schorzeń związanych z układem krążenia, które są najczęstszą przyczyną śmierci w czasie ostatniego dziesięciolecia.

Jaki związek ma prędkość chodzenia ze śmiertelnością? Taki sam jak brak aktywności fizycznej. Główną przyczyną chorób serca jest podwyższony poziom cholesterolu i nadwaga, które często z niej wynikają.

Zbawienny wpływ szybkiego chodzenia na zdrowie podkreślili również naukowcy z University of California. Według nich chodzenie w szybkim tempie może przystopować rozwój raka prostaty o około 60 procent. Potwierdziły to wyniki badań, podczas których pod lupę wzięto 1455 mężczyzn w początkowym stadium choroby.

Mało? Chodzenie może odmłodzić nasz organizm o kilkanaście lat, jeżeli tylko spełnimy kilka warunków: będziemy spacerować codziennie, nie krócej niż 30 minut, w szybkim tempie i będziemy robić to długoterminowo.

Warto więc nieco podkręcić tempo i ruszyć na spacer!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (71)
Zobacz także